“Kiraz İzin Beklemez”

Taşıma izin belgelerinin bitmesi sebebiyle İtalya taşımalarında sorun yaşayan taşımacılar adına konuşan UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, raf ömrü kısa olan kiraz gibi meyvelerin bozulma riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

“RoRo Gemileri ile İtalya’ya ulaşan tırlarımız limandan çıkıp Milano’ya kadar gidip yükünü teslim edemiyor. Yıllık 12 milyar Dolar ithalat yaptığımız İtalya’ya, 7 milyar Dolar ihracat yapacağız onu da taşımamıza izin vermiyorlar. Dış ticaret açığımız olan İtalya gibi bir ülke ile izin sorunumuz olması kabul edilemez” şeklinde konuşan Şener; “Dünden itibaren İtalya izin belgeleri yine bitti ve tekstil, otomotiv gıda bütün ürünler sorun yaşıyor. Sorun yaşayan şirketler arasında Türkiye’de yatırım yapmış İtalyan firmaları da var bu mesele bütün taraflara zarar veriyor. Birçok ürün izin belgesi için ay sonunu beklerken bazı ürünlerin bekleme şansı da yok” dedi.

Her yıl 15 Haziran 10 Temmuz arasında çok kısa sezonu olan kiraz taşımalarında büyük sorun yaşandığını ifade eden Şener, “Yaklaşık 100 TIR dolusu kirazın ihracatı ile ülkemiz 7 milyon Euro gelir elde ediyor. Kiraz toplandıktan sonra 12 gün içerisinde tüketilmek zorunda. Raf ömrü çok kısa olan bu ürünün izin belgesi beklemesi söz konusu bile olamaz. Kiraz belge beklemez” dedi.

Şener şöyle sözlerine şöyle devam etti;

“Taşınan ürünler gecikince bozulma riski ile karşı karşıya ancak yolda ömrünü tüketen ürünlerin raf ömrü çok daha kısalıyor. Ayrıca bir gün bile gecikse İspanya kirazı rafları dolduruyor ve ihracatımız kan kaybediyor.

İhracat ile büyüyen bir ülke olarak Türkiye’nin önünün izin belgeleri ile kesilmesine müsaade edilemez. Avrupa’nın en genç ve en çevreci filosu başka hiçbir gerekçe ile engellenemez. İhtiyaç duyduğumuz ilave belge sayısı yıllık sadece 14 bin. Bu ihtiyaç karşılanırsa 1 Saatte 4 Türk TIR’ının geçtiği İtalyan yollarında bundan sonra 1 saatte 5 TIR geçecek demektir bu da hiçbir şeyi değiştirmez.

Taşıma sorunları ile boğuştuğumuz İtalya’nın Türkiye’ye ihracatı da her geçen gün düşüyor. TIR’larımız gidemeyince tabiiki onların yükü ile dönmeleri de mümkün olamıyor. Son 3 yıla bakıldığında, taşımamız serbest olan Almanya, Türkiye’ye olan ihracatını 1 milyar Dolar arttırırken aynı dönemde İtalya’nın Türkiye’ye olan ihracatı 1,3 milyar Dolar azaldı. AB ülkelerinden sadece İtalya’nın Türkiye’ye ihracatı bu sebeple her yıl azalıyor”

2008 yılında yapılan son ulaştırma toplantısında Türk tarafına ilave 2 bin belge veren İtalya son 7 yılda toplantı yapmadı ve belge de vermedi. O günden bugüne ticaret % 45 arttı ve Bugün ilave 14 bin izin belgesine ihtiyaç duyuluyor. İki ülke ulaştırma Bakanlıkları Şubat ayında bir araya gelmiş ve İtalyan tarafının belge vermeyen katı tutumu üzerine toplantı anlaşma yapılamadan son bulmuştu.

Bunları da beğenebilirsin