Kimler traktör kredisi alabilir?

Türkiye ekonomisi için oldukça önemli bir role sahip olan çiftçiler, kısa bir süre öncesine kadar yeteri kadar dikkate alınmıyordu. Kalkınma projesi doğrultusunda çiftçilere yatırım yapma alanları açılıyor. Traktör kredisini de bünyesinde barındıran bu önemli proje, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Bu bağlamda traktör kredisi veren bankalar arasında hem özel hem de kamu bankaları yer alıyor. Peki kimler traktör kredisi alabilir?

Traktör kredisi veren özel bankalar

Finansbank: Çiftçilere özel hazırlanan kredi paketinin içinde traktör kredisi adıyla kredi yer alıyor. Finansbank, ikinci el traktörler için yüzde 60, sıfır kilometre traktörler için yüzde 75 oranında kredi imkanı sunuyor. İkinci el traktörler için 48 aya kadar vade uygulanırken, sıfır kilometre araçlarda vade sayısı 72 aya yükseliyor.

Denizbank: Kredi verme konusunda çok önemli adımlar atan Denizbank, hem ikinci el hem de sıfır kilometre traktörler için 60 ay vade imkanı sunuyor. Denizbank, traktör kredisinin yanı sıra diğer tarımsal ihtiyaçlar için de kredi desteği sağlıyor.

Traktör kredisi veren kamu bankaları

Halk Bankası: Oluşturulan Tarım Destek Paketi içerisinde çeşitli ürünler bulunuyor. Çiftçilerin hayatını daha da kolaylaştırmaya yönelik hazırlanan ürünler içinde traktör kredisi de yer almakta. Dolayısıyla Halk Bankası traktör kredisi veren bankalar arasında yer alıyor. En yakın Halk Bankası şubelerini ziyaret ederek hem traktör kredisi başvurusu yapabilir hem de diğer tarımsal destekler için bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ziraat Bankası: Gerek ikinci el gerekse de sıfır kilometre traktörler için finansman desteği sağlayan Ziraat Bankası, kolay ödeme seçeneği sunmakta. Geri ödeme planı doğrultusunda borcun tamamı bitene kadar kredi faiz oranları sabit tutuluyor. Ziraat Bankası beş yaşından küçük traktörler için kasko bedelinin yaklaşık yüzde 75’i kadar kredi imkanı sağlıyor. Ziraat Bankası ayrıca tarımsal kalkınmayı arttırmak için tarımsal kredi faaliyetlerine ağırlık vermektedir.

 

kaynak: www.ekonomi24.com

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap