Kartal %100 Ekolojik Pazar’da Naylon Torbaya Yer Yok

İstanbul’un ikinci, Anadolu yakasının ilk ekolojik pazarı olan Kartal %100 Ekolojik Pazar, 15 Mart’tan itibaren tezgahlarda naylon torba kullanımını tamamen kaldırarak, Türkiye’nin örnek organik pazarı olma konusunda bir adım daha atıyor.

İlk olarak, 2009’dan itibaren, Türkiye’nin ilk ekolojik pazarı olan Şişli %100 Ekolojik Pazar’da gerçekleştirilen uygulamayla bundan sonra Kartal % 100 Ekolojik Pazar’da, tezgahlarda poşet verilmeyecek, müşterilerden kendi alışveriş çantalarını getirmeleri beklenecek. Ayrıca Kartal Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Engelliler Üretim Atölyesi’nin ürettiği bez çanta ve fileler satılacak; alışverişlerde bez çanta veya file kullanımı teşvik edilecek.

Uygulama ilk olarak, Türkiye’nin ilk % 100 Ekolojik Pazarı olan Şişli % 100 Ekolojik Pazar’da gerçekleştirildi.

Naylon poşetler doğal yaşamda ciddi bir tahribata neden oluyor. Doğa, bu atıkları yüzlerce yılda yok edebiliyor. Güneş ışınlarıyla parçalanan plastik torbalar ise ayrışarak daha zehirli atıklara dönüşüyor. Plastik torbaların çoğu zararlı maddeler ayrıştırılmadan üretiliyor. Özellikle bu şekilde üretilen siyah poşetler kanserojen madde içeriyor ve bunlar, sadece toprağa değil, içlerine konulan sebze ve meyveler aracılığıyla insan sağlığına da zarar verebiliyor.

Naylon torba yerine bez çanta, file ya da sepet kullanmak haftada ortalama 10 plastik torbayı kullanımdan çıkarmak anlamına geliyor. Bu da kişi başına yılda 520, 10 yılda 5200 torba ediyor.

Bunları da beğenebilirsin