Kale Oto’dan Açılır-Kapanır,Temizlenebilir Soğutma Modülü Uygulaması

Sektöründe teknolojik gelişmelerde öncü olan firmamız, Kale Oto Radyatör AŞ, otomobil, hafif ve ağır ticari araç, endüstriyel uygulamalarla beraber, tarımsal araç sektöründe traktörler, biçerdöverler, teleskopik yükleyiciler gibi araçlar için hem yurt içi hem yurtdışı OEM, OES ve IAM müşterilerine radyatör, intercooler, hidrolik yağ soğutucusu, transmisyon yağ soğutucusu, kalorifer ve kondenser ürünleri ve komple soğutma modülleri geliştirmektedir.

Komple sistem çözüm ortağı olma hedefimiz doğrultusunda ve müşteri odaklılık prensibimizle, müşterilerimizin talepleri ve pazarın beklentileri doğrultusunda AR-GE faaliyetlerine yön vermektedir. Özellikle sahadan gelen geri bildirimler, detaylı bir şekilde incelenmekte, ürün geliştirmeye ve ürün tasarımlarına bu bildirimler yansıtılmakta, AR-GE faaliyetleri, ilgili alanlarda bilgisayar simülasyon programları, prototip üretimi ve laboratuar validasyon testleri ile doğrulanmaktadır.

Tarımsal araçların kullanım alanlarından kaynaklanan toz, toprak, ot saman gibi maddelerin radyatör peteklerini tıkaması nedeniyle ürünlerin temizlenebilir olması ihtiyacı doğmuştur. Bu sebeple komple soğutma modüllerinde açılır kapanır sistemler geliştirilmiştir. Bu tasarımların başlıca avantajı kullanıcıya soğutma modülünün pistonlar vasıtası ile açılarak temizlenmesi ve yine kolaylıkla kapanmasıdır. Böylece her bir ürünün araç üstünden tek tek demonte edilmesi ve temizlenmesi ve tekrar montaj yapılması işlemine gerek kalmamaktadır.

Soğutma modülünün açılıp kapanması çalışma prensibi şu şekildedir. Soğutma modülü kullanım esnasında kilit mekanizmaları ile kapalıdır. Soğutma modülünün kapsamına göre tek veya iki kademede açılma ilave piston ve mekanizma ile sağlanmaktadır. Birinci kademede, ön grupta yer alan ürünler, ikinci kademede ise diğer soğutucular uygun açı ile pistonlar vasıtasıyla açılarak sabit pozisyon alır. Bu durumda ürünler gerek basınçlı hava gerekse basınçlı yıkama sıvısı ile yıkanır. Yıkama sıvısı ile yıkanan ürünler kuruma sonrasında soğutma modülü yine pistonlar vasıtasıyla kademeli olarak tekrar kapatılır ve kilit mekanizmaları kilitlenerek işlem sona erer.Burada dikkat edilecek husus temizleme havasının yada suyunun sisteme giren soğutma havasının akış yönüne ters yönde tutulmasıdır.Aksi halde daha fazla tıkanmaya sebebiyet verir.

Firmamız bünyesinde müşterilerimizin taleplerine göre araç üstünde soğutma ürünlerinin yerleşimi ve açılabilme pozisyonlarına göre farklı tasarım çalışmaları yapılmaktadır.

B.Akın Kurt
Ar-Ge Yurtdışı Projeler Şefi

Bunları da beğenebilirsin