İklim değişikliği, ülkeleri su stresine sürüklüyor

Uzmanlar, su stresi yaşayan ülkeler arasında 39’uncu sırada bulunan Türkiye’nin kullanılabilir yıllık yenilenebilir su miktarının 112 milyar metreküp olduğu, bu rakamın iklim değişikliğinin etkisiyle düşebileceği uyarısında bulunuyor.

İklim değişikliğinin su kaynakları üzerindeki etkisi ele alındı

Necmettin Erbakan Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Aydın, Türkiye’de kullanılabilir yıllık yenilenebilir su miktarının 112 milyar metreküp olduğunu ve iklim değişikliğiyle ilgili tahminler doğrultusunda bu miktarın düşmesinin beklendiğini kaydetti.

AA’nın “su” konusundaki gelişmeleri ele aldığı dosya haberinin bu ikinci bölümünde su stresi yaşayan ülkeler, Türkiye’nin durumu ve iklim değişikliğinin su kaynakları üzerindeki etkisi ele alındı. Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) tarafından geliştirilen su riski değerlendirme uygulaması Aqueduct verilerine göre, dünya çapında su talebi, 1960’tan bu yana iki kattan fazla artış gösterdi.

İklim değişikliği

Küresel su talebinin 2050 yılına kadar yüzde 20 ila yüzde 25 artacak

Dünya nüfusunun dörtte birini oluşturan ve yenilenebilir su kaynaklarının yüzde 80’ini tarım, sulama ve hayvancılık gibi alanlarda kullanan ülkeler, su yönetiminin yeterli olmaması, nüfus artışı ve iklim değişikliği gibi nedenlerle bağlantılı olarak su stresi yaşıyor. Küresel nüfusun en az yüzde 50’sini oluşturan yaklaşık 4 milyar insan ise yılın en az bir ayını yüksek su stresi altında geçiriyor. Orta Doğu ve Kuzey Afrika nüfusunun yüzde 83’ü, Güney Asya nüfusunun ise yüzde 74’ü aşırı su stresi yaşıyor.

Küresel sıcaklık artışının 2100 yılına kadar 1,3 santigrat derece ila 2,4 santigrat derecede sınırlandırılması durumunda dahi 2050 yılına gelindiğinde 1 milyar kişinin aşırı su stresi yaşayacağı tahmin ediliyor. Küresel su talebinin 2050 yılına kadar yüzde 20 ila yüzde 25 artacağı, Orta Doğu ve Kuzey Afrika nüfusunun tamamının aşırı su stresi yaşayacağı öngörülüyor.

Toplam 164 ülkenin verilerinden yola çıkılarak hazırlanan; su stresi yaşayan ülkeler listesinin ilk sırasında Kuveyt bulunuyor. Bu ülkeyi Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Umman, Katar, Bahreyn, Lübnan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan, İsrail ve Mısır takip ediyor. Türkiye ise listede 39. sırada bulunuyor.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı-Yeşil Hat

 

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap