Holsan olarak operasyonlarımızı en efektif şekilde ilerletmeye odaklandık

“Özellikle fuarlarda aldığımız geri bildirimler ve taleplerin değerlendirilmesinin yanında müşteri ağımızdan geleneksel diğer yollarla gelen notları alıyoruz ve bunları değerlendiriyoruz. Makul seçenekler üzerinde de elimizden gelen en üst çabayı göstermeye çalışıyoruz.”

Can Gökçeatam / Holsan Tarım Aletleri Yönetim Kurulu Başkanı

Holsan, tarım sektörüne hizmet sunan çok köklü bir firma. Şirketin güncel çalışmalarından bahseder misiniz?

Holsan olarak uzun yıllardır tarım sektörüne yönelik makine imalatı yapıyoruz. Paslanmaz çelik makinelerimiz var. Son zamanda bunların yanında polietilen makine üretime de başladık. Polietilen ürünlerimiz çok büyük ilgi görüyorlar. Satış ve pazarlama çalışmaları olarak baktığınızda son dönemde yurt dışına ağırlıklı çalışmaya başladık. Yoğun şekilde fuar katılımlarımız oluyor. Hali hazırda çalıştığımız ülkelerin haricinde Azerbaycan, Suudi Arabistan, Cezayir gibi ülkelerle yakın temaslar kurmayı başardık.

Paslanmaz çelik üretiminden polietilen üretime geçişte neyi amaçladınız?

Paslanmaz çelik çok ayrı bir üretim gerektiren ve nadir bir ürün. Burada asıl dikkat edilmesi gereken nokta fiberden polietilene geçiş aslında. Çiftçilerin de daha çok tercih ettiği ürünler arasında bu malzeme var. Tercih edilme nedeni ise traktöre daha az yük bindirmesi ve çok daha hafif olması. Üreticiler için tercih edilmesinin en güçlü avantajı ise üretimindeki kolaylık. Geri dönüşüm açısından değerlendirildiğinde ise kıyaslanabilir ölçüde geri dönüşümü çok daha kolay diyebiliriz. Diğer malzemelerin doğaya zararlı kimyasallar içermesinin yanı sıra geri dönüşümü de oldukça zor. Polietilen üretimle aslında tamamen çevreci bir bakış açısına geçtik. Burada da sektörden destek görüyoruz.

 Holsan olarak Ar-Ge çalışmalarınızda nasıl bir yol izliyorsunuz?

Özellikle fuarlarda aldığımız geri bildirimler ve taleplerin değerlendirilmesinin yanında müşteri ağımızdan geleneksel diğer yollarla (e-mail ve telefon görüşmeleri vb.) gelen notları alıyoruz ve bunları değerlendiriyoruz. Makul seçenekler üzerinde de elimizden gelen en üst çabayı göstermeye çalışıyoruz. Ürünlerimizi müşteri ihtiyaçlarına göre tasarlıyoruz diyebiliriz. Bu noktada araştırmalarımız da sürekli devam ediyor. Farklı açılardan ne gibi çözüm üretebiliriz diye bakıyoruz.

Ürünlerinizin kullanım alanları nelerdir?

Ürünlerimiz aktif olarak ilaçlama ağırlıklı kullanılıyor. Bununla birlikte sulama yani temizlik için de kullananlar var. Örneğin belediyeler temizlik amaçlı kullanabiliyorlar. Tabii makinelerimiz her amaca hizmet ediyor ama daha çok fidanlıklar, bahçeler, seralar gibi kullanım alanları çoğunlukta diyebiliriz. İki tip makinemiz var; asmalı ya da çekmeli tip. Bu tip makinelerin ayırımına ise kullanım alanlarıyla karar verebilirsiniz. Dönüşlerde ve alanı kullanımda sorun yaşayacağınızı öngörüyorsanız asmalı tip makinelerimiz; sorun yaşamayacağınızı düşünüyorsanız ise çekmeli tip makinelerimizi kullanmanızı öneririz.

Satış pazarlama açısından nasıl bir yapılanmanız mevcut?

Olabildiğince geniş bir ağa hakim olmayı hedefliyoruz. Şu an da makinelerimiz Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ve Pankobirlik  üzerinden de satışa sunuluyor. Bu satış ağı haricinde bayilerimiz bulunuyor. Bayilerimiz aynı zamanda servis hizmeti de sağlıyorlar. Servis hizmetinin sağlanamadığı yerlerde ise biz firma olarak bizzat araçlarımızla gidip bu desteği eksiksiz bir şekilde gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

2019 yılında planlı bir yatırım veya ürün geliştirme planınız var mı?

Şu an için operasyonlarımızı en iyi ve en efektif şekilde ilerletmeye odaklıyız. Bunu da olabildiğince fazla stok tutmadan sipariş gücüne göre imalat hedefine yöneltiyoruz. 2019 yılında da bu dinamiği sürdürmeyi hedefliyoruz.