Hasel Tarım Bayi Yapılanmasını Artırmayı Planlıyor

Hasel İstif Makinaları, bir yılı aşkın süredir distribütörlüğünü yaptığı Foton marka traktörleri Burtarım 2015 fuarında sergiledi. Yıllık 85.000 adet üretim yapan ve bunun 18.500’ünü ihraç eden Foton, üretim kalitesi ve adedi olarak iddialı markalar arasında yer alıyor.

İtalyan tasarım ve teknolojisi ile Lovol tarafından üretilmekte olan Foton, Uzak Doğu’nun en değerli 500 markası sıralamasında 64. sırada yer alıyor. Türkiye piyasasında şu anda 25 – 90 beygir arası traktörlerle yer alan Foton Lovol’un, 120’nin üzerinde ülke ve bölgede, 300’den fazla satış ve servis ağı bulunuyor.

Piyasada oldukça iyi bilinen ancak geçmişte, satış sonrası hizmetlerde yaşanan sıkıntılar nedeniyle eleştirilen Foton traktörleri, Hasel’in çalışmaları sonucu bu sorunu gidererek hak ettiği konuma ulaşma yolunda emin adımlarla ilerliyor. İlk olarak bayi ağını ve servislerini güçlendirerek, mevcut hizmetlerini daha hızlı, daha ekonomik ve daha kaliteli hale getirme hedefinde olan Foton’un şu anda Türkiye çapında 25 adet bayi, 65 adet servisi ve pazarda 2.350 adet traktörü bulunmakta. Bu sene sonuna kadar hedefleri ise; 35 bayi ve 80 servis sayısına ulaşmak. Burtarım 2015 fuarında konuştuğumuz Hasel Tarım Genel Müdür Yardımcısı Zekai Kutan sorularımızı yanıtladı.

Fuarda hangi ürünleri sergiliyorsunuz?
Bu sene standımızda fuara yeni getirdiğimiz disk frenli 354 ve 254 modellerimiz var. Özellikle meyilli arazilerde çalışanlar için disk fren olmazsa olmaz bir özellik. Ağırlığımızı 50hp’nin altındaki traktörlere verdik. Özellikle 25hp ve 35hp traktörlerimize çok talep var. Bunların fren sistemlerini iyileştirdik. Bu traktörlerde daha önce kampana fren vardı fakat şu anda traktörler disk frenli olarak geliyor. Bu sayede küçük çiftçiye hitap etme potansiyelimiz arttı. Ayrıca bu sene farklı renk tercihleri olanlar için mavi renkli traktörler de getirdik.

50 hp’nin üzerindeki traktörlerimiz dayanıklılık ve güç anlamında iddialı. Traktörlerimiz dağlık bölgelerde ormancılıkta kullanılıyor. 82 hp ve 88 hp büyük traktörlerimiz Carraro şanzımanlı ve üzerinde Lovol motor var. Bunlara yerli kabin takıyoruz.

Türkiye traktör piyasasına sunmayı düşündüğünüz yeni ürünler var mı?
Yakında 254 ve 354’lerin bahçe tiplerini çıkaracağız. Türkiye’de bahçe traktörlerinin önemli bir pazar payı var. Şu anda yüzde 11 civarında bir payı var ama bu rakam, tarla tipi olup da ayrıca bahçelerde de kullanılan traktörlerle birlikte yüzde 20’lere çıkar.

Foton, Avrupa’nın pek çok ülkesinde satılan bir marka. Avrupa’da artık 100 hp’nin altındaki traktörler ucuz fiyata üretilemiyor. Bugün Avrupa’da kullanılan traktörlerin beygir gücü ortalaması 110 hp. Türkiye’de ise ortalama beygir gücü 60 hp. Satış adetleri açısından bakarsanız Türkiye 50-55 bin civarında bir ortalamaya sahip. Ülkemizdeki traktörlerin yüzde 65-70’i, 70 hp’nin altındadır. Hala küçük traktör ülkesiyiz.

Foton Traktör’ün pazar stratejileri ve Ar-Ge yatırımları hakkında bilgi verir misiniz?
Foton Traktör giderek büyüyen bir ekonomiye sahip. Avrupa’ya satılabilecek yeni modeller geliştiriyor ve bu konuda da para harcamaktan kaçınmıyorlar. Lovol firması Avrupa’da 60 kişilik bir Ar-Ge grubu kurdu. İtalya’nın en seçkin mühendislerini topladılar. Bu 50 hp ve üzeri traktörleri de yakında gönderecekler. Lovol’un Avrupa’da şöyle bir stratejisi var; 260 hp’ye kadar tamamen Avrupa standardında traktör tasarlıyorlar ve bunların üretimine de başladılar. Zannediyorum önümüzdeki yıl bize de o üretimlerden gönderecekler.

Gelecek dönem plan ve hedefleriniz nedir?
Önümüzdeki yıl 1000 adet satış hedefliyoruz. Tabi bu hem bayileşmeyle doğru orantılı hem de ürün gamını tamamlamamızla ilgili. Türkiye’de ürün deseni çok farklı, müşteri profili çok farklı, ihtiyaçlar, traktör üzerinde istenen özellikler, ekipmanlar çok farklı. Dolayısıyla pazarda satış adetlerini yükseltmek için bütün bu ihtiyaçlara hitap edecek modelleri ya bulunduracaksınız ya da geliştireceksiniz.

Bunları da beğenebilirsin