Hars Traktör: “İhtiyaca özel ürünler üretiyoruz”

Onur Sarık

Hars Traktör Genel Müdürü

Ana segmentimiz traktör yedek parçaları üretimi. 2015 yılında bu yapımızı güncelleyerek traktör üretimine de başladık. Konya, Akşehir’de bulunan tesisimize yeni bir yatırım yaptık ve traktör üretimine de girdik. Bugün Türkiye çapındaki 55 il bayimiz, 68 satış noktamız ile hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Geçen yılı toplam pazarda 35 firma arasında 8. olarak tamamladık. Ürün gamımızı da geliştirerek çiftçilerimizin beklentilerine göre pazarımızı büyütmeye devam ediyoruz. Çiftçilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda genel Türkiye’nin ideal traktörünü sunuyoruz. Ürünlerimizi satın alanlar yedek parça sorunu yaşamadan uzun süreler kullanabiliyorlar. 134 servisle de satış sonrasında hizmet veriyoruz. Bunun dışında 3 tane gezici bölge servisimiz de hizmet sunuyorlar. Yedek parça ürettiğimiz ve Türkiye’deki ana pazarın da %64’üne sahip olduğumuz için ülkemizin her noktasında parçaya ulaşabiliyorsunuz. Sadece kendi markamızı değil uluslararası yaklaşık 20 traktör üreticisinin de Türkiye’deki servis ağına parça satıyoruz.

Bursa’da lansmanını yaptığımız ve müthiş ilgi gören 3060 serimiz var. 3060 zaten gerçek bir efsaneydi Türkiye’de. Slogan olarak da “efsaneler ölmez isim değiştirir” ile anlatıyoruz. Bu segmenti ilk kez Bursa’da sergiledik. 3060 bizim aslında kompakt traktör pazarı dediğimiz pazarda geliştirdiğimiz bir ürün. Çiftçilerin temel ihtiyacı bağ, bahçe ve tarlada ortak kullanabilecekleri bir traktör. Ölçüleri farklı olsa bile genel anlamda çiftçi artık ekonomik nedenlerden dolayı hepsini bir arada görebileceği bir traktör arıyor. Yaklaşık 8 aylık Ar-Ge çalışması ve pazar araştırması yaptık. Türkiye’deki hemen hemen her noktayı ziyaret ettik. Hangi traktör modeli buraya uygun diye araştırdık ve önümüze 3060 projesi çıktı. Zaten parçasını ürettiğimiz bir üründü, onu geliştirdik. Yeni 3060’a hidrolik çıkış opsiyonu koyduk. Çiftçilerimiz için gerek ilaçlamada gerekse tarla tarımında gerekse bahçe tarımında önemli bir avantaj sağlıyor. Fiyatlarımız da ana üretici olduğumuz ve traktörün %70’ini ürettiğimiz için pazarla kıyasladığımızda %20’ye varan avantaj sağlıyor. Bursa’da yaptığımız lansmanda da doğru bir karar verdiğimizi gördük. Hızla siparişlerimizi aldık. Bursa’da üç bayimiz var. Üç bayimizin de yüzü gülüyor. Geri dönüşleri topluyoruz. Eksiğimiz varsa bunları nasıl giderebiliriz diye düşünüyoruz. Ürünlerimizi uluslararası fuarlara hazırlıyoruz.

Traktörde 12 ülkeye ihracatımız var. Özellikle Afrika pazarı bizim için ideal bir pazar ürün segmenti olarak. Azerbaycan’a bu yıl başladık. Türkiye cumhuriyetlerine açıldık. Balkanlarda, Makedonya ve Sırbistan’da yapılanmamız var bayilik ve satış noktası olarak. Önümüzdeki uluslararası fuar vesilesiyle de Avrupa’nın bazı segmentlerine girmek istiyoruz.

 

 

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap