Habur Sınır Kapısında Türk Pilicine Vergi Ayarı

Kuzey Irak Kürt Serbest Bölgesi piliç ithalatında ton başına uyguladığı 35 dolar vergi tarifesini 290 dolara yükseltti.

Kuzey Irak Kürt Serbest Bölgesi’nde bu hafta başından itibaren uygulamaya konulan yeni vergilendirme ile Habur sınır kapısından Irak’a giriş yapan Türk piliç etine ton başına 290 dolar vergi alınıyor. Diğer gümrük kapılarından Irak’a giren ve Brezilya ile İran’dan ithal edilen piliç etine uygulanan vergi ise ton başına 35 dolar. Bu farklı uygulama ile Türk piliç eti, tonda 255 dolar daha pahalı kalıyor ve rekabetten olumsuz etkileniyor.

Bu keyfi vergi uygulamasının oluşturduğu haksız rekabetin, Türk kanatlı sektörünün Irak pazarındaki konumunu kısa sürede ciddi olarak zayıflatabileceğini belirten Banvit Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener, “Habur sınır kapısı ile diğer sınır kapılarında uygulanan vergi farkı ton başına 255 dolar. Bu farklı vergilendirmenin faturası da Türk pilicine kesiliyor. Irak’a komşu olduğumuz için ihracatımızı karayoluyla gerçekleştiriyor ve sektör olarak Habur sınır kapısından giriş yapabiliyoruz. Kanatlı sektörü olarak ihracatımızın % 60 – 65 kadarını Irak’a yapıyoruz ve pazarda Türk üreticileri olarak önemli bir yer edindik. Irak bizim için önemli bir pazar, bu uygulamanın tekrar eski haline dönmesini istiyoruz” dedi.

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin uygulamaya aldığı yeni vergilendirme ile Türk pilici Irak’a daha düşük vergi ile ihracat yapan Brezilya, İran gibi diğer ithalatçılara kırdırılıyor. Lüks araçların bile % 1-2 gümrük vergisi ile girdikleri Kuzey Irak Kürt Serbest Bölgesi’nde Türk piliç etinden ortalama % 15-20 arasında vergi alınıyor.

Bunları da beğenebilirsin