GÜBRETAŞ’tan Kocaeli’ne 60. Yıl Hediyesi

Kocaeli-Başiskele’de GÜBRETAŞ’ın 60. yıldönümü anısına yaptırılan 4 kat ve 24 derslikten oluşan GÜBRETAŞ İlkokulu, modern donanımıyla eğitime başladı.

GÜBRETAŞ İlkokulu’nun açılış töreni ile birlikte Kocaeli’nde yeni eğitim yılının başlamasıyla ilgili ilk ders zili de bu okulda çaldı.

İlk ve ortaöğretim kurumlarında 2014-15 eğitim sezonu başladı. Yeni eğitim yılının başlangıcıyla ilgili Kocaeli’ndeki ilk tören de Başiskele’de yapımı bu yıl tamamlanan GÜBRETAŞ İlkokulu’nda gerçekleştirildi. Okuldaki törene Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Kocaeli Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik ve il protokolünün yanı sıra GÜBRETAŞ Genel Müdürü Osman Balta ile şirketin yöneticileri ile öğrenciler ve velileri katıldı.

1961’den bu yana Yarımca’daki tesisleriyle bölgenin istihdam ve ekonomisine katkılar sağlayan sektörünün öncü kuruluşu GÜBRETAŞ (Gübre Fabrikaları T.A.Ş.), bu kez de Kocaeli’ne yeni ve modern bir eğitim kurumu kazandırdı. Şirketin 60. yıldönümü anısına bir sosyal sorumluluk projesi olarak yaptırdığı 4 kat ve 24 derslikten oluşan 720 öğrenci kapasiteli Başiskele GÜBRETAŞ İlkokulu, AB yapı standartları dikkate alınarak inşa edildi. Yuvacık semtindeki Paşadağ Mahallesi’nde inşa edilen okul, dersliklerin dışında laboratuvar ve benzeri 19 sosyal alan ile engelli öğrenciler de düşünülerek yapıldı.

Sosyal sorumluluk alanında eğitime verdiği önemle dikkat çeken GÜBRETAŞ, kuruluşunun 60. yıldönümü anısına iki farklı ilde okul yaptırdı. GÜBRETAŞ’ın Hatay-İskenderun’da yaptırdığı ortaokul, 2013’te eğitime başlamıştı. Kocaeli Valiliği ile Kasım 2012’de imzalanan protokolle yaptırılma kararı alınan Başiskele’deki GÜBRETAŞ İlkokulu’nun inşasına ise projelendirme aşamasının ardından geçen yıl başlandı. İnşası 9 ayda tamamlanarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devri gerçekleştirilen okul, bu sezondan itibaren yeni öğretmen kadrosu ve öğrencileriyle buluşarak eğitimin hizmetine sunuldu.

Açılış töreninde konuşan GÜBRETAŞ Genel Müdürü Osman Balta, eğitim alanındaki çalışmaların GÜBRETAŞ’ın sosyal sorumluluk faaliyetlerinin başında geldiğini belirterek, Türkiye’nin geleceğinin eğitimle şekilleneceğini bilincinde olduklarını kaydetti. Sektörle ilgili eğitim faaliyetlerini 60. yıl anısına İskenderun ve Kocaeli’nde yaptırılan iki yeni okul binasını eğitimin hizmetine sunarak taçlandırmaktan gurur duyduklarını belirten Osman Balta, “GÜBRETAŞ’ın eğitime desteği sürecek. Çünkü Türkiye’nin geleceğinin eğitimle daha güzel olacağına inanıyoruz” dedi.

Kocaeli’nin GÜBRETAŞ açısından yarım yüzyılı aşkın süredir özel bir önemi olduğuna vurgu yapan Genel Müdür Balta ise “Global bir marka olma yolunda ilerleyen GÜBRETAŞ’ın, 1961’te ikinci fabrikasını kurduğu ve 53 yıldır katma değer oluşturduğumuz Kocaeli iline yeni bir eğitim kurumu kazandırmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz” dedi.

Eğitimin her alanında sosyal sorumluluk çalışmalarını sürdüren GÜBRETAŞ, her yıl Türkiye genelinde 2 bine yakın noktada 150 bin civarında çiftçi ve ziraat mühendisine bilinçli tarıma yönelik eğitimler veriyor. 2007 yılından bu yana çiftçi çocuğu olan ziraat fakültesi öğrencilerine burs desteği sağlayan şirket, yaptırdığı okul binalarıyla da eğitime verdiği desteği taçlandırdı.

Bunları da beğenebilirsin