GÜBRETAŞ Genel Kurulu’nda Temettü Kararı Alındı

GÜBRETAŞ’ın 62. Olağan Genel Kurul Toplantısı İstanbul’da yapıldı. Toplantıda GÜBRETAŞ’ın ana ortaklık payına düşen 2013 net kârından 66,8 milyon TL’nin ortaklara temettü olarak dağıtılma kararı da onaylandı. Temettü gelirleri hissedarlara 30 Mayıs 2014’te ödenecek.

GÜBRETAŞ’ın 62. Olağan Genel Kurul Toplantısı 16 Nisan 2014 tarihinde gerçekleştirildi. Şirketin İstanbul’daki Genel Müdürlük binasında yapılan toplantıya Yönetim Kurulu üyeleri ile hissedarlar, yatırımcılar ve şirketin idari personeli katıldı. Toplantıda 2013 net kârından 66,8 milyon TL’nin ortaklara temettü olarak dağıtılma kararı da onaylandı. Hissedarlara temettü gelirleri 30 Mayıs 2014’te ödenecek.

2013 yılı sonuçlarının değerlendirildiği 62. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nın açılış konuşmasını Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kutlu yaptı. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’nin en büyük iştiraki olan GÜBRETAŞ’ın köklü tecrübesiyle her açıdan büyük bir başarı ivmesi yakaladığını söyleyen Kutlu, şirketin son yıllarda oluşan güçlü vizyonu sayesinde Türkiye’nin büyük markaları arasında üst basamaklara yükseldiğini kaydetti. 2013 yılında GÜBRETAŞ’ın iyi bir performans sergilediğini söyleyen Abdullah Kutlu, “GÜBRETAŞ’ın 2000’li yılların başında 600-700 bin ton olan satış miktarı bugün 1,7 milyon ton seviyelerine yükselirken, aynı dönemde 200 milyon TL civarında olan ciromuz ise 2013 sonunda konsolide olarak 2,26 milyar TL’ye ulaştı” dedi.

Genel Kurulda şirketin 2013 faaliyetleriyle ilgili bir sunum yapan Genel Müdür Osman Balta ise GÜBRETAŞ’ın Türkiye’nin en hızlı büyüyen ve yatırımcısına en çok kazandıran şirketlerinden biri haline geldiğini vurguladı. 2013 yılını satış rekoruyla tamamlayarak pazardaki liderliği pekiştirdiklerini söyleyen Balta,  ayrıca 148,5 milyon TL’lik yatırımla şirket tarihinin yurtiçindeki yatırım harcamasını gerçekleştirdiklerini söyledi.

2014 yılı bütçe hedeflerine de değinen Osman Balta, bu yıl 1,7 milyon ton satış ve 2,5 milyar TL konsolide ciro hedefinin yanı sıra yatırım ve sosyal sorumluluk alanındaki çalışmaların da aynı tempoyla sürdürüleceğini belirtti.

Abdullah Kutlu’nun Yönetim Kurulu Başkanlığının devam ettiği yeni dönemde Necdet Dirik de Başkan Vekilliği görevini sürdürecek. GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu’nda ayrıca Dr. Erol Demir, Osman Balta, Mustafa Çırak ve İshak Gündüz yer alırken, Bağımsız Yönetim Kurulu ise Prof. Dr. Lokman Delibaş, Mustafa Fevzi Yüksel ve Aydın Bedir’den oluşuyor.

Bunları da beğenebilirsin