Growtech Eurasia Tarım Fuarı açıldı

Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Growtech Eurasia Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları ve Teknoloji Fuarı, Antalya Expo Center’da açıldı.

14. Growtech Eurasia Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı (Growtech Eurasia), Antalya Expo Center’da açıldı.

Hollanda Büyükelçisi Ron Keller’in de katıldığı açılış töreninde konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanı Erdal Celal Sumaytaoğlu, Türkiye’nin tarımsal üretimde dünyada yedinci, Avrupa’da birinci sıraya yükseldiğini, bunu sürdürmek ve daha ileriye götürmek için farklı ülkelerin bilgi ve teknolojilerinin fuar gibi organizasyonlarla paylaşılmasının önemli olduğunu söyledi.

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ve Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Başkanı Yıldıray Gençer ise, Türkiye’de tohumculuk sektörünün giderek güçlendiğini, buna bağlı olarak sektörün ihracat ve ticari kabiliyetinin de arttığını kaydetti.

Gençer, bugün 70 farklı ülkeye yılda 150 milyon doların üzerinde tohum ihraç edildiğini belirterek, “Bunu 15 yıl önce hayal bile edemezdik, hedefimiz orta vadede 500 milyon dolarlık tohum ihraç edebilmek” diye konuştu.

Avrupa ve Balkan ülkeleri başta olmak üzere 65 ülkeden ve Türkiye’den 650’nin üzerinde firmanın katıldığı fuarda, firmaların sera, tarım teknolojileri ve ekipmanları, sulama sistemleri, tohumculuk, fidecilik, fidancılık, bitki besleme ve koruma, biyolojik mücadele, tarımsal makine ve ekipmanları sergileniyor.

Rusya, Ukrayna, Güney Afrika, Nijerya, İran ve Asya ülkelerinden alım heyetlerinin bulunduğu fuarda, bu yıl 250 milyon lira ihracat bağlantısı kurulması ve 400 milyon lira civarında ticari hacim hedefleniyor.

75 bin ziyaretçinin beklendiği fuar, 6 Aralık’a kadar açık kalacak.

Bunları da beğenebilirsin