Gıdada Bilgi Kirliliği ve Bilimsel Gerçekler

Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü tarafından düzenlenen “Gıdada Bilgi Kirliliği ve Bilimsel Gerçekler” konulu panel 12 Kasım 2014 tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil moderatörlüğünde, Sektör Temsilcileri, Uzmanlar ve Üniversite Yetkililerinin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü tarafından gıda alanında artan yanıltıcı bilgilendirmelerin tüketicide yarattığı kafa karışıklığını gidermeye yönelik olarak düzenlenen “Gıdada Bilgi Kirliliği ve Bilimsel Gerçekler” konulu panel, 12 Kasım 2014 tarihinde, Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nevzat Artık, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil, Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş, ASÜD Genel Sekreteri Dr. İsmail Mert, BESD-BİR Başkanı Dr. Sait Koca, SET-BİR Başkanı Zeki Ilgaz ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Araştırma ve Uygulama Hastanesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Akbulut katılımıyla gerçekleştirildi.

Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü tarafından düzenlenen “Gıdada Bilgi Kirliliği ve Bilimsel Gerçekler” toplantısının açılışında konuşan Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nevzat Artık; “Gereksiz ve yanlış bilgilerle ‘bilgi obezitesi’ olmak yerine, araştırma ve sorgulama yoluyla ‘bilgi diyeti ’ne ulaşılmalıdır. Bunu da topluma karşı sorumluluk sahibi olan bilim insanları ve medyanın çabaları ile gerçekleştirmek mümkün olacaktır. Bu panelin farkındalık yaratacağına ve tüketicilerin iyi eğitilmesi için katkıda bulunacağına gönülden inanıyorum” dedi.

Panel moderatörlüğünü üstlenen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil, “Gıda alanında medyada sıklıkla yanlış ve kasıtlı haberler yer alıyor. Gıdalar üzerindeki haksız ve doğru olmayan algıları tersine çevirecek bir çaba içinde olmamız gerekiyor. Bu noktada doğru bir strateji geliştirilmesi ve doğru bilginin tüketicilere doğru kanallarla ulaştırılması çok önemli. Günümüzde en temel ihtiyaç olan gıda üzerine oluşan yanlış algıyı değiştirmek için herkes üzerine düşeni yapmalı, hep birlikte bu algıyı değiştirmeliyiz” dedi.

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği Derneği (BESD-BİR) Başkanı Dr. Sait Koca, Kanatlı sektörünün sıklıkla algı ve bilgi kirliliğine maruz kaldığını söylerken, “Ülke ve ekonomimiz için oldukça önemli olan kanatlı sektörünü tanımadan, herhangi bir araştırma yapmadan konuşan ve yazanları anlayabilmek mümkün değil” dedi. Sektörü büyütürken ve geliştirirken her zaman bilimin yanında olduklarını ve bundan sonra da olacaklarına önemle değinen Koca, “Sektörümüz hakkında bilgi kirliliği yaratanların pek çoğu bilimsellikten uzak. Hiçbir şekilde sektörü tanımıyor, araştırmıyor ve merak etmiyorlar. Duydukları kadarıyla yorum yapıyorlar. Oluşan bu bilgi kirliliğinin önlenmesinde uzman kişilerden oluşan bilim kurullarının oluşturulmasının yararına inanıyoruz. Zira bu kişilerin yapacağı gerçekçi ve inandırıcı açıklamalar tüketicinin kafasında oluşan olumsuz algıların azalmasına katkı sağlayacaktır. Biz her zaman bilimin yanındayız. Sağlıklı ve kaliteli üretim için yeni teknolojileri izlemeye devam ediyoruz ve yeni teknolojiler ile ilgili yatırımları maliyet düşünmeden gerçekleştiriyoruz. Eğitim ve Ar-Ge çalışmalarına ağırlık veriyor, her geçen gün artırarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Bunları da beğenebilirsin