Garanti “Elektronik Ürün Senedi” ile İlk Krediyi Verdi

Garanti, çiftçi, tüccar ve sanayicilerin TMO-TOBB Lidaş’a ait lisanslı depolara koyduğu ürünler karşılığında, Merkezi Kayıt Kuruluşu nezdinde oluşturulan Elektronik Ürün Senedi üzerinden kredi kullandırmaya başlayan ilk banka oldu. Tarım sektöründe yenilikçi bir ürün olarak görülen uygulamada öncü rol üstlenen Garanti, üç yıldır fiziki ürün senetlerini teminat alan kredileri, bu yıl ilk defa TMO-TOBB Lidaş’a ait depolarda ELÜS’leri teminat kabul ederek kullandırmaya başladı. Bu kapsamda ilk kredi bir kadın çiftçiye verildi.

Lisanslı depoculuk uygulaması sayesinde, kredi teminatının başlıca sorunlardan biri olarak öne çıktığı tarım sektöründe, fiziki senet dolaşımı tamamen ortadan kalkıyor. Hububat, pamuk, kuru kayısı, fındık, baklagil, zeytin ve zeytinyağı ürünlerini kapsayan uygulamayla; tarıma dayalı sanayinin gelişmesi ve yaygınlaşması hedefleniyor. ELÜS’lerin, yakın gelecekte yatırım aracı olarak da kullanılmaya başlanması planlanıyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, “Lisanslı depoculuk sistemini, Türkiye ekonomisinin tarımı da kapsayacak şekilde büyümesi ve kalkınması açısından önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz. Özellikle, sektörde finansa ulaşmada karşılaşılan en önemli sorun olan teminat problemini ortadan kaldıracak bir gelişme olması, tarımsal ticareti hızlı, güvenilir ve kolaylaştırıcı bir yapıya dönüştürmesi açısından, yeni sistemi çok değerli buluyoruz. Garanti olarak bu alandaki öncülüğümüzü sürdürmeyi; faaliyete giren diğer lisanslı depolarla da ürün depolama dönemlerini dikkate alarak çalışmaya başlamayı öngörüyoruz. ELÜS’lerle kullandırılacak krediler sayesinde, çiftçiler fiyat dalgalanmalarından daha az etkilenecek, tüccar ve sanayiciler ise istedikleri kalitede ürüne ve ucuz depolama imkânına ulaşacak” dedi.

Bunları da beğenebilirsin