Garanti Çiftçi Ailelere Eğitim Veriyor

Garanti Bankası, Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) işbirliğiyle çiftçilere yönelik bir proje başlatıyor.

“Tarım ve Kırsal Kalkınmada Çiftçi Ailelerinin Desteklenmesi” adlı projede, çiftçilik yapan aile işletmelerine, ihtiyaç duydukları 11 konuda 3’er saatlik eğitimler verilecek. Yöreye ve yetiştirilen ürüne göre farklılaşan eğitimlerle, çiftçilerin kişisel gelişim, mesleki bilgiler, tarımın finansmanı konusunda kendilerini geliştirmesi sağlanacak. Valilik, Kaymakamlık, Ziraat Odaları gibi yerel kurumlarla işbirliği yapılan projenin sonunda, çiftçilere katılım ve başarı sertifikası verilecek.

Proje kapsamında 13 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında, Manisa’nın Alaşehir ilçesinde, ihracata yönelik kuru üzüm üretimi, saklanması ve paketlenmesiyle uğraşan çiftçi ailelerine eğitim verilecek. Benzer eğitimlere, önümüzdeki dönemde farklı bölgelerimizde de devam edecek.

Konuyla ilgili bilgi veren Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, “BÜYEM ve FAO işbirliğiyle, çiftçilik yapan aile işletmelerine yönelik düzenlenen eğitimleri, ‘Tarımın Destekçisi, Üreticinin Garantisi’ sloganıyla hayata geçirdiğimiz, tarım ve kırsal kalkınma stratejimizin önemli bir parçası olarak görüyoruz. Çiftçilerimizin yalnızca iç pazara değil, dünyanın farklı noktalarına üretim yapabilecek kapasiteye sahip olduğunu biliyoruz. Çiftçilerin kişisel gelişim ve mesleki donanımına katkıda bulunmak amacıyla, FAO ve BÜYEM uzmanları proje kapsamında, “Vizyoner Kimlik ve Girişimci Ruh, Sürdürülebilir Tarım Uygulamaları, Tarladan Sofraya Gıda Yönetimi, Kırsalda Örgütlenme ve İnsan Kaynağının Yönetimi” gibi dersler veriyor. Biz de Garanti Bankası olarak, çiftçilerimizin, aile işletmelerine en uygun teknolojiyi öğrenmesi ve kullanması, vizyonlarını geliştirmesi adına gerekli desteği vermeye devam edeceğiz” dedi.

Bunları da beğenebilirsin