“Gallignani’de değişim ve büyüme devam ediyor”

“2018 yılında saha faaliyetleriyle, tarla demo aktiviteleriyle, bayi showroomlarındaki tanıtımlarımızla çalışmaya devam edeceğiz. Yeni ürünlerimizi tanıtacağız. Tüm çiftçilerimize, tüm bayilerimize, her noktaya ürünlerimizi götürüp denetmek, çalıştırmak ve göstermek istiyoruz.”

Sinan Saraçoğlu Gallignani Ülke Müdürü

Gallignani olarak bu fuara nasıl hazırlandınız? Hangi ürünlerinizle çiftçilere hitap ediyorsunuz?

Öncelikle 2017 yılında şirket olarak nasıl bir yıl geçirdiğimizden bahsetmek isterim. 2017 yılında biz Gallignani olarak 50 yıllık Türkiye tarihimizde ilk defa distribütörsüz çalışmaya başladık. Distribütörden ayrılarak, doğrudan Gallignani olarak kendimiz Türkiye’de bir ekip kurduk. Ardından da kendi bayilik ve satış sonrası networkümüzü kurarak kendimiz Türkiye’de faaliyet göstermeye başladık. Geçen yıl bunu yaptığımız ilk dönemdi. İlk yıl olmasına rağmen çok başarılı sonuçlarla bir sezon geçirdik. Onun verdiği motivasyon ve güçle 2018 yılına çok hızlı başladık. Konya Fuarı’na kadar da iki tane yeni ürün geliştirdik Türkiye pazarı için.

Yeni yapılanmanızdan bahsedebilir misiniz?

Değişim süreciyle birlikte çalışmalara çok hızlı bir şekilde başladık. 2017 yılının başında distribütör ile olan anlaşmamız sona erdikten hemen sonra Türkiye geneli planlamamızı tamamladık. Yıl sonuna geldiğimizde Türkiye’de 36 tane satış noktamız var. Bazıları bayilerimizin şubeleri. Toplam 25 bayimiz ve 36 satış noktamız bulunuyor. Bunun yanında 35 tane de teknik servisimiz mevcut Türkiye genelinde. Türkiye’nin her noktasında varız. Bu alandaki çalışmalarımız da devam ediyor. Henüz tam bitirilmedi. Mutlaka olmamız gereken noktalar daha var. Çok değerli insanları bünyemize katarak, çok değerli firmalarla bayilik anlaşması imzalayarak, dolu dolu bir sezon geçirdik.

Fuar genel olarak nasıl geçti sizin için?

Konya Tarım Fuarı beklediğimizden daha da çok memnun etti bizi. Güzel satışlar gerçekleştirdik. Katılım çok iyi oldu. Bizim ürünlerimiz bazında bakıldığında sezon aslında Konya’dan sonra başlıyor. Fuar ne kadar iyi geçerse, biz o kadar motive, o kadar mutlu, o kadar güzel bir şekilde başlıyoruz. Ve o sezon çok daha iyi geçiyor bizim için. Bu yıl da öyle olacağını görüyoruz.

Fuarda tanıtımını yaptığınız ürünler hangileri?

Yeni ürünlerimizden bir tanesi çayır biçme makinaları. 1,7 metreden 3,2 metreye kadar iç genişliğine sahip çayır biçme makinalarını ürün gamımıza bu yıl dahil ettik. İlk defa Konya Fuarı’na getirdik. Konya Fuarı’na getirdiğimiz model de 2,5 metre iç genişliğine sahip, 6 diskli, 3 bıçaklı. Piyasadaki ilk disk başına üç bıçak kullanan marka biziz. Ayrıca koşullandırıcılı modelimiz var. Bir diğer yeni ürünümüz de ön yükleyicilerimiz. Biz Gallignani olarak İtalya’daki fabrikamızda Sigma 4 markasıyla 1975 yılından bu yana ön yükleyici üretiyoruz ve bu ön yükleyicilerle İtalya’da %25 pazar payıyla lider. Dünyada 40’tan fazla ülkeye ihracat yapıyoruz bu ürünleri. Türkiye için geliştirdiğimiz özel bir seri var. Burada, onu da Konya Fuarı’na getirdik, Sigma 4 Demirbilek serisi. Bunu sadece Türkiye pazarı için yapıyoruz. Türkiye pazarı için geliştirdik. Türkiye’de faaliyet gösteren çalışan 50 beygirden 200 beygire kadar tüm traktörlere uyum sağlayabiliyor.

2018 yılında nasıl bir hedef var? Yapılanmanızda ne tür değişiklikler olacak?

Öncelikli hedefimiz ilk üç ay boyunca Konya Fuarı’ndaki lansmanlarımızdı. Arkasından saha faaliyetleriyle, tarla demo aktiviteleriyle, bayi showroomlarındaki tanıtımlarımızla devam edeceğiz. Yeni ürünlerimizi tanıtacağız. Tüm çiftçilerimize, tüm bayilerimize, her noktaya ürünlerimizi götürüp denetmek, çalıştırmak ve göstermek istiyoruz. Tabii bununla eş zamanlı olarak arka planda Ar-Ge ekibimiz de yeni ürünler için çalışmaya devam ediyor. 2018 bitmeden de sürpriz ürünlerimiz çıkacak. Şu anda prototip üretim aşamasınalar. Onların da yakın zamanda lansmanları yapılacak.