Fındığın yararları bilinmiyor

Ankara Üniversitesi Orman Fakültesi‘nin eski Dekanı Prof. Dr. İlhami Köksal, fındığın insan sağlığı ve beslenmesindeki yararlarının yeterince bilinmediğine dikkat çekiyor.

Başta fındık olmak üzere mevye yetiştirme ve ıslahı konusunun önde gelen uzmanlarından Prof. Dr. İlhami Köksal‘in „Türk Fındık Çeşitleri“ kitabı, kısa bir süre önce hem Türkçe, hem de İngilizce olarak yayınlandı.

Fındığı „sağlıklı yaşam için düzenli olarak tüketilmesi gereken bir besin maddesi“ olarak tanımlayan Prof. Dr. İlhami Köksal, kitabında dünyada en çok ülkemizde üretilen bu meyvenin kimyasal bileşimi, beslenme ve sağlıkla ilgili içeriği üzerine son yıllarda Türkiye‘de ve yurt dışında gerçekleştirilen araştırmaların sonuçlarına geniş yer verdi.

Fındık ihracatçılarının çatı örgütlerinden KİB (Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği) ve İİB‘in (İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği) desteğiyle yayınlanan kitap, Prof. Köksal‘ın daha önce 1986 ve 2002 yıllarında çıkan çalışmasının güncel veriler ışığında genişletilmiş hali. Sadece Türkiye‘de değil, tüm dünyada fındık ticaretiyle uğraşanları, gıda sanayicilerini ve tüketicileri bilgilendirmeyi hedefleyen kitap, bu nedenle aynı zamanda İngilizce olarak da yayınlandı.

Türkiye‘deki fındık çeşitlerinin ayrıntılı olarak tanıtıldığı kitapta, ayrıca fındık yetiştiriciliği, fındık kırma ve işleme sanayisinin yapısı da ele alınıyor.

 

 

 

Fındık ihracatçılarının desteğiyle çıktı

Kitabın yayınlanmasını destekleyen Karadeniz ve İstanbul fındık ihracatçılar birliklerinin başkanları Ali Haydar Gören ve İlyas Edip Sevinç, ortak önsözlerinde, “Ülkemiz fındığının bilinen üstün kalitesinin bilimsel yayınlarla desteklenerek daha da ön plana çıkartılması amacıyla hazırlanan bu kitabın fındık ile ilgili tüm paydaşlara büyük faydalar sağlayacağına inanıyoruz“ dediler.

Prof. Dr. İlhami Köksal hakkında

Ordu ilinde doğmuş biri ve hatta fındık bahçeleri olan bir ailenin çocuğuyum. O dönemler fındık üreticisinin her türlü sorununu çok yakından bilmekteydim“ diyen Prof. Dr. İlhami Köksal, 1944 yılında dünyaya geldi.

1967 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümü‘nden mezun oldu, aynı yıl Meyve Yetiştirme ve Islahı Kürsüsü‘ne asistan olarak atandı. 1969-73 yılları arasında Almanya‘da Hannover Teknik Üniversitesi‘nde doktorasını tamamladı. 1977‘de doçent, 1988 profesör oldu, 1988-91 arasında A.Ü Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcılığı‘nı, 1995-2011 döneminde de A.Ü Çankırı Orman Fakültesi Dekanlığı‘nı yürüttü. 1993 yılından bu yana Birleşmiş Milletler, Avrupa Ekonomik Komisyonu (UN/ECE) ve Gıda Tarım Örgütü‘nün (FAO) gibi uluslararası kurumların kuru ve kurutulmuş meyvelerle, kabuklu ve iç fındıkla ilgili standartlarının hazırlanmasında raportörlük görevini yürütüyor. 1998 yılından bu yana da Uluslarası Sert Kabuklu Meyveler Birliği‘nin (INC – International Nut and Dried Fruit Council) Daimi Bilim Komitesi üyesi.

2011‘de yaş haddinden emekliye ayrılan Prof. Köksal, birikimlerini fındık üretimiyle ilgili kurumlara ve akademik platformlarda sunmaya devam ediyor.