Finansbank’tan Tarıma 20 Milyon Euro’luk Destek

Finansbank, Tarımı desteklemek amacıyla Fransız Kalkınma Ajansı’nın özel sektör kuruluşu Proparco’dan 20 milyon Euro’luk kaynak sağladı. Krediden, küçük ve orta ölçekli işletmeler 10 yıl vadeye kadar yararlanabilecek.

Finansbank, Türkiye tarım sektörünün rekabet gücünü artırmak amacıyla Fransız Kalkınma Ajansı’nın özel sektör kuruluşu olan Proparco’dan (Societe de Promotion et de Participation pour la Cooperation Economique S.A.) 20 milyon Euro kredi aldı. Finansbank bu kredi ile yurtdışından 10 yıl vadeli, teminatsız ilk yurtdışı borçlanmasına imza attı. Söz konusu kredi, gelişmekte olan ülkelerdeki yatırımlara finansman sağlamak amacıyla 1977 yılında kurulan Proparco’nun Türkiye’de bir bankaya verdiği ilk tarım kredisi oldu.

20 milyon Euro’luk kredi ile kalkınmanın kilit sektörlerinden biri olan tarımda önemli projelere kaynak sağlanacağına inandığını belirten Finansbank KOBİ ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Metin Karabiber, “Hem Türkiye hem de dünya için stratejik öneme sahip olan tarım, bizim de en fazla önem ve destek verdiğimiz sektörlerin başında geliyor. Amacımız, tarımsal üretimin uluslararası normlara uygun hale gelmesi ve böylece ülkemizin bu alandaki rekabet gücünün artması. Edindiğimiz krediyi de bu doğrultuda, ülkemizin kalkınmada öncelikli bölgelerindeki tarımsal yatırımları ve özellikle organik tarımı desteklemek amacıyla kullanacağız. Kredimizden tarım ve hayvancılık konusunda faaliyet gösteren büyük küçük bütün üreticilerimiz 10 yıla varan vadelerde yararlanabilecek” dedi.

Bunları da beğenebilirsin