Fil Filtre A.Ş.’de “kalite” tesadüf değildir

“Kuruluşumuzdan bu yana tüm paydaşlarımızın sağlığını ve mutluluğunu önemseyerek doğru kaliteyi üretip sürekli kılmak, güncel, sosyal, ekonomik ve teknolojik değişimleri takip ve analiz edip gelişime ve değişime hızlı aksiyon almak vizyonu ile çalışıyoruz.” Tuna Barın Fil Filtre A.Ş. Pazarlama&Satış Direktörü

Filtre üretimi alanında Türkiye’nin öncü kuruluşlarından olan Fil Filtre’nin kuruluşu ve faaliyet alanlarından kısaca bahseder misiniz?

Fil Filtre A.Ş., İskenderun, Hatay’da 1966 yılında kurulan, halen 51.000 m2’si kapalı toplam 100.000 m2 alanda, 950 çalışanı ile otomotiv, zirai araç, iş makinaları ve endüstriye yönelik makinalar için hava, yağ, yakıt, klima, fren hava kurutucu, separatörler vb. gibi sistem ve filtreler üreten bir firma. İnsan ve çevre koruma ön planda olmak üzere, otomotiv ve araç üreticilerinin işletilmesini istediği dünya kalite standartlarıyla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Ürünlerimizin hiçbirinde kanserojen madde içeren ağır metaller ve yasaklı kimyasallar olmadığını garanti ediyoruz. Laboratuvarımız için ISO17025 akreditasyon belgesini de alarak, sektörümüzde önemli bir oyuncu olduğumuzu tüm dünyaya gösterdik ve halen 70’e yakın firmanın araç üretimlerine ve/veya yedek parça ihtiyaçlarına kendi markası ile ürün üretiyoruz.

Doğruluğu akretide bir laboratuvar tarafından onaylanmamış ürünler, doğru kalitede ürün olmayabilir. İnsan odaklı ve inovatif bilinçle yönetilen ve disipline edilen firmamız, Hatay ilinde vergi rekortmeni de olarak ülkemize sağladığı katma değeri de belgelemiştir. Kuruluşumuzdan bu yana tüm paydaşlarımızın sağlığını ve mutluluğunu önemseyerek doğru kaliteyi üretip sürekli kılmak, güncel, sosyal, ekonomik ve teknolojik değişimleri takip ve analiz edip elişime ve değişime hızlı aksiyon almak vizyonu ile çalışıyoruz.

AGCO’dan “En iyi parça tedarikçisi” ödülünü kazandınız. Bu ödülü nasıl aldınız?

AGCO Agriculture Co., her yıl verdiği “En iyi parça tedarikçisi” ni bu yıl Fil Filtre A.Ş.’ya verdi. Diğer üreticilerden aldığımız ödüllere bir yenisini daha ekledik. Ödülü Fil Filtre A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Çirkin ‘in vekili Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sinan Çirkin, Agco Co. Küresel Parça Satın Alma Direktörü Franky Achermann’ın elinden aldılar. Sunduğumuz finans güvencemiz, kalite sürekliliğimiz, fiyat rekabetçiliğimiz ve zamanında teslimatımız ile bu ödülü almaya hak kazandık.

Üretiminiz nerede yapılıyor? Nasıl bir teknoloji ile üretim yapıyorsunuz?

Üretimimizi İskenderun, Hatay’da bulunan fabrikamızda yapılıyor. Fabrikamızda, filtrasyon sistemleri tasarlayıp üretebilmek ve test edebilmek için gerekli tüm teknolojik otomasyonlara sahibiz. Merkezimiz İskenderun’da bulunuyor. Bunun dışında İstanbul Kartal’da bir ofisimiz, Almanya Stuttgart’da bir ofis ve depo ile yine İngiltere Northampton’da bir ofis ve depomuz var. 73 ülkeye ihracat yapıyoruz.

Tarım sektörünün dışında farklı olarak hangi sektörlere yönelik üretim yapıyorsunuz?

Tarımın dışında motor üreticileri, otomotiv, iş makinaları ve kompresörlere yönelik üretimlerimiz var. Tarım sektörüne yönelik olarak motorlar için hava, yağ, yakıt, gövde ve direksiyon için hidrolik, kabinler için ise kabin klima sistem ve filtre elemanları üretiyoruz.

Üretimini yaptığınız filtrelerin tarım makineleri için önemi nedir?

Zirai araçlar, ağır çalışma koşullarına maruz kalırlar. Çok tozlu ortam, yüksek basınç değişimleri, yüksek vibrasyon, zehirli ve alerjenik gazlar vb. birçok zorlukla karşılaşırlar. Ürettiğiniz filtrasyon sistem veya filtre elamanlarının bu şartlara dayanıp, 2-10 mikron ölçeğinde kirleri sisteme göndermemesi ve bakım zamanına kadar kalite ve kapasitesi ile filtrasyona devam ederek sürücüyü mağdur etmemesi gerekir. Kullanılan filtrasyon sistemlerinin olması gereken ömür sürelerinde sorun yaşatmadan çalışması önemlidir. Sürekli doğru kalite ile üretilmiş filtrelerimiz, aracın bakım aralığındaki kalite performansını garanti eder. 

Fil Filtre’yi sektördeki diğer rakiplerinden ayıran özellikler nelerdir?

Yönetim kadromuz ve uzman çalışanlarımız başta olmak üzere teknolojimiz ve inovatif yapımız diyebiliriz. Buna ek olarak yeterli öz sermaye ile çalışmalarımızı yürütüyoruz. Yüksek kalitede ürünler üreterek, müşterilerimizin istediği standartlarda ürünler sunuyoruz. Tarım alanında çok önemli şirketler olan Agco, CNH, Mahindra, Sonalica, Tümosan, Erkunt Traktör, SDF, Başak Traktör, Landini ve Valtra ile çalışmalarımız var.

Son olarak Fil Filtre 2019’un ilk yarısında belirlediği hedeflere ulaşabildi mi? Yıl sonuyla ilgili hedefler nelerdir?

Bu yılki hedeflerimize ulaştık. Yıl sonu itibariyle 2018 yılına göre %10 oranında bir artış bekliyoruz.