Ferrero Türk Fındığının Destekçisi Olmaya Devam Ediyor

Türkiye’de 20 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren İtalyan Ferrero Grubu’nun son zamanlarda fındık fiyatları üzerine basında çıkan haber ve açıklamalar ışığında yaptığı açıklamasında, “20 yıldır olduğu gibi bugün de, Türk çiftçisinin yanında olduğumuzu vurgulamak isteriz” denildi.

2009 yılından beri fındık piyasasında Türkiye’de yürürlükte olan serbest piyasa şartlarına saygı gösterdiklerini kaydeden Ferrero Grubu, açıklamasında arz-talep sonucu oluşan fiyatları aynen uyguladıklarını kaydetti. Arz ve talebin her üretim yılının iklim koşullarından da etkilendiği belirtilen açıklamada şöyle denildi: “2011 yılından 2013 yılına kadar fındık fiyatlarının kilo başına ortalama 5.42 TL olduğunun altını çizmek gerekir. Spesifik olarak 2011 yılında 6.5 TL, 2012’de 4.64 TL, 2013’de 6.95 TL olan fiyatlar 2014’te Karadeniz Bölgesi’nde yaşanan olağanüstü don olayı nedeniyle 15.39 Türk Lirasına çıkmıştır. Bu sıradışı durum, fındık kullanıcılarının büyük bir bölümünü oluşturan birçok küçük ve orta ölçekli üretici şirketin; ürünlerinde içerik olarak fındık kullanımını azaltmasına veya son vermesine; böylece küresel fındık tüketiminde ve buna bağlı olarak Türk fındık ihracatında önemli bir düşüşe neden olmuştur.”

Bu dönemde dahi Ferrero Grubu olarak Türk fındığı kullanımını arttırmaya devam ettiklerinin altını çizen şirket, “Ancak Ferrero Grubu’nun artan fındık kullanımı, küresel fındık tüketimindeki düşüşü telafi etmeye yetmemiş; fındık fiyatları da arz ve talep dengesindeki bu değişiklik doğrultusunda oluşmuştur. Temmuz ayının sonunda kapanacak olan 2015 sezonu için fiyat halen 9.50 TL civarındadır” açıklamasında bulundu.

Türkiye’de 20 yıldır faaliyet gösterdiklerini vurgulayan Ferrero, “Türkiye’de kaliteli fındık üretiminin sağlanması ve bunun dünya pazarlarında en iyi şekilde değerlenmesi için her zaman çaba gösterdik. Bu Ferrero’nun en temel hedeflerinden biridir” ifadelerini kullandı.

Üretiminin yüzde 80’inde ham madde olarak Türk fındığını kullandıklarını hatırlatan Ferrero açıklamasında şöyle devam etti: “Faaliyetlerimize Türk üreticisinin ihtiyaçlarını da gözönünde tutarak devam edeceğiz. Bireysel ve kollektif girişimlerle, Türk üreticilerinin hayat şartlarını iyileştirme; Türk fındığının kalitesini ve küresel tüketimini arttırma hedeflerine bağlılığımızı sürdüreceğiz.”

Son 20 yıldır olduğu gibi bugün de Türk fındık üreticilerinin yanında olduklarını vurgulayan şirket; Ferrero Farming Values (FFV) – Ferrero Değerli Tarım Projesi çerçevesinde, son 3 yılda 14 bin üreticinin eğitildiği 300 eğitim semineri düzenlediklerini ve 134 örnek fındık bahçesi geliştirdiklerini vurguladı.  Ferrero, fındık hasatında uygulanacak temel tarım teknikleri ile üretimin yüzde 30 arttığına ve kalitenin önemli ölçüde iyileştiğine de dikkat çekti. Ferrero, FFV ile

  • Mekanizasyon aracılığı ile zirai üretim sistemini etkin hale getirmeyi ,
  • Kurutma istasyonları (drying stations) da dahil olmak üzere, en modern tekniklerle fındık kalitesinin iyileştirilmesini,
  • Üretimin izlenebilirlilik garantisini hedeflediklerinin altını çizdi.

Bunları da beğenebilirsin