Euralis Semences S.A. ve Agromar Tohumculuk A.Ş. işbirliği yaptı

88
  • Euralis Semences S.A. firmasının faaliyet gösterdiği komşu ülkelerin ihtiyacı olan ayçiçeği tohumlarının üretimi Agromar Tohumculuk tarafından gerçekleştirilecektir.
  • Agromar Tohumculuk A.Ş.’nin uzun yıllardır sürdürmüş olduğu mısır ve ayçiçeği ıslah faaliyetleri sonucu elde ettiği yeni çeşitlerin deneme ve değerlendirilmesi, Euralis Semences A.S.’nın çeşitlerinin de katılımı ile yapılması hedeflenmektedir.
  • Agromar Tohumculuk A.Ş.’nin Karacabey, Bursa adresinde bulunan tohum işleme ve paketleme tesisleri müştereken kullanılacaktır.
  • Agromar Tohumculuk A.Ş.’nin yaygın satış ve pazarlama ağı ile her iki firmaya ait ayçiçeği tohumu çeşitlerinin, yağlı tohumlar pazarında paylarının artırılması hedeflenmektedir.

TİTİZ Agrogroup A.Ş. iştiraki olan Agromar 1993 yılından beri tohumculuk faaliyetlerini sürdürmekte olup 100% yerli sermayeli tarım şirketidir. Faaliyetlerine başladığı günden beri daima tarım sektörüne yenilik katmayı hedef edinmiş olan firmamız, özellikle tohumculuk konusunda yeni yatırımlarına devam etmektedir. Son yıllarda dış pazarlara açılma kararları doğrultusunda çevre ülkelerde kendi ıslah etmiş olduğu ayçiçeği ve mısır çeşitlerinin tescil işlemlerini gerçekleştirmiş ve bölge üreticisinin hizmetine sunmuş olmanın haklı gururunu yaşamaktadır.

Euralis Semences S.A. 1950’li yıllarda tohumculuk faaliyetlerine başlamış olup, yağlı bitkiler tohumculuğu alanında lider firmalardandır. Euralis Semences S. A’nin Türkiye kolu olan Euralis Tohumculuk A.Ş. ise ülkemizde 2011 yılında kurulmuş olup, tarla bitkileri tohumculuğunda özellikle ayçiçeği, mısır, kolza ve sorgum gibi bitki türleri ile tarımsal faaliyetlerini devam etmektedir.

Bilgi ve birikimle pazar payı daha da artacak

Euralis’le tanışıklıklarının çok öncelere dayandığını belirten Titiz Agrogrup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Emre Köse “Agromar olarak geçmişten beri Türkiye’de Euralis’in ayçiçeği çeşitlerinin satışını gerçekleştiriyorduk. Kendilerinin iki sene önce işbirliğini genişletmek adına bize bulundukları teklifi karşılıklı olarak görüşüp değerlendirdik. Tüm bu değerlendirmelerimiz sonucunda bugün bu anlaşmayı imzalamanın mutluluğu içindeyiz” diyor. İmzalanan anlaşmanın hem satışı yapılan çeşit portföyünün genişletilmesi hem de çevre ülkelerde Euralis çeşitlerinin kullanımı için Agromar aracılığıyla üretim yapılmasını kapsadığını da bildiriyor.

Anlaşmanın en büyük hedeflerinden biri; Agromar’ın hâlihazırda yürüttüğü ıslah programından çıkan ürünlere, Euralis’ten gelecek çeşitleri de ekleyerek her iki şirketin de Türkiye içindeki pazar payını arttırmak. Euralis’in çevre ülkelerde ve Avrupa’da oldukça yüksek bir pazar payına sahip olduğunun altını çizen İbrahim Köse aynı payı Türkiye’de de yakalamayı hedeflediklerini belirtiyor. Aynı zamanda sadece ayçiçeği değil, Euralis’in portföyünde bulunan kolza, mısır, sorgum gibi bitki türlerinin üretimine de devam edeceklerini vurgulayarak, Agromar çeşitlerinin Euralis tarafından yurtdışındaki istasyonlarda denenmesini planladıklarını söylüyor. Anlaşmanın en önemli amacı; ise her iki firmanın da yapmış olduğu Ar-Ge faaliyetlerini Türkiye’de devam ettirmek, üretimi büyütmek ve hem ürün çeşitlerini hem de Türkiye’deki pazar paylarını arttırmak.

Daha geniş bir ürün portföyü

Agromar Tohumculuk Genel Müdürü Davut Göktaş ise bu stratejik işbirliği anlaşmasıyla; Euralis’in yağlı tohumlar alanındaki bilgi ve tecrübesiyle geliştirdiği rekabetçi çeşitleri, Agromar’ın kendi ıslah programından gelen çeşitlerle birlikte deneyerek, Türkiye’deki adaptasyonlarını ölçmeyi ve Türk ayçiçeği üreticilerinin hizmetine sunmayı planladıklarını vurguluyor. Bu işbirliğinin iki firma için de oldukça önemli olduğunu söyleyen Göktaş, “Her iki firma da aynı stratejik bakış açısıyla anlaşmayı imzaladı. Söz konusu anlaşmanın uzun yıllar devam edeceğine, firmaların birlikte hareket etmeyi sürdüreceğine ve bu beklentiler doğrultusunda giderek artan kararlılık ve azimle çalışacaklarına inanıyorum” diye konuşuyor.

Hedef pazara hâkimiyet

Euralis Semences Karadeniz Ülkeleri İş Birimi Yöneticisi Gilles Tambourre ise Agromar’la uzun yıllardır birbirlerini tanıdıklarını söyleyerek; Türkiye pazarında ortak bir vizyona ve hedefe sahip olduklarını, gelecek yıllarda birlikte çalışarak başarılı işler ortaya çıkaracaklarına dair inancının tam olduğunu belirtiyor.

Euralis Tohumculuk Ülke Müdürü Mehmet Gül ise Euralis olarak iyi bir geçmişe sahip olduklarını ifade ederek, “İhtiyaç duyduğumuz tek nokta, Türkiye pazarına olan eksiksiz bir hâkimiyetti. Agromar ile yapmış olduğumuz stratejik işbirliği sayesinde, firmanın deneyimi ve uzman ekibiyle birlikte daha geniş bir alana hitap edebileceğiz” diyor ve bu sayede hedeflerini gerçeğe dönüştüreceklerini sözlerine ekliyor.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap