Et ve Süt Kurumu Denizli Et Kombinası Hizmete Açıldı

Et ve Süt Kurumu Denizli Et Kombinası’nın açılış töreni Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin katılımıyla gerçekleşti.

Açılış töreninde konuşan Mehdi Eker, Türkiye’de çok sayıda küçük ölçekte üreticinin bir güvencesi olması gerektiğini ifade etti ve yetiştiricinin, hayvanı kestirme yeri, zamanı ve parasını alabilme endişelerini gidermek için Türkiye’de 10 ilde Et ve Süt Kurumu Kombinası’nı hizmete açtıklarını söyledi.

Denizli’deki kombinaya 23 milyon TL harcama yaptıklarını kaydeden Eker, tesisin Denizli ve bölgedeki illere hayırlı olması dileğinde bulundu. Yatırımlarla sektörü tekrar canlandırma gayretinde olduklarını aktaran Eker, et ve süt kombinalarına da yaklaşık 140 milyon lira yatırım yaptıklarını açıkladı.

Hükümetin hayvancılığa verilen destekleri 9 kat arttırdığına dikkati çeken Mehdi Eker, “Cumhuriyet tarihinde ilk defa, Türkiye yetiştirdiği yüksek verimli damızlık gebe, düve ihracatını 2013 yılında gerçekleştirdi. AB’ye süt ürünleri ihracatı 2013 Nisan’da gerçekleşti, kasaplık hayvan ihracatını yine 2013 yılında başlattı. Türkiye, 2013-2014 yılında gerek hayvansal ürün gerek canlı hayvanda Türkiye ihracatçı ülke konumuna geldi” dedi.

Verilen desteklerin Türkiye’de tarım sektörünün üretim değerini 3 kattan fazla arttırdığına işaret eden Eker, Türkiye’nin tarım ürünleri ihracatının 3,8 milyar dolardan 18 milyar dolara çıktığını kaydederek, Türkiye tarım ve gıda dış ticaretinde net ihracatçı bir ülke olduğunu, aldığından çok daha fazlasını dünyaya satan bir ülke konumuna geldiğini ifade etti.

Bakan Mehdi Eker, bakanlığın Denizli’de toplam tarımsal desteği 6 kat yükselttiklerini, 2003-2014 dönemlerinde Denizlili üretici ve çiftçiye toplamda 1,1 milyar TL hibe desteği verildiğini kaydetti.

Et ve Süt Kurumu Denizli Et Kombinası’nın açılış törenine katılan Bakan Zeybekçi ise burada yaptığı konuşmada, kombinanın yanında 2004 yılında açtıkları Hayvan Borsası’nın Türkiye’nin en büyük kapalı hayvan pazarından biri olduğunu belirtti.

Zeybekçi, şunları söyledi:
“Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile görüşüp Denizli Belediyesi’nin bu mezbahanesini Et ve Balık Kurumu’na devrederek, bölgedeki et ihtiyacı ve hayvan yetiştiriciliği için bir destek mekanizması haline getirdik. Bölgedeki ihtiyaçtan dolayı buranın önemi anlaşılacaktır. Ama diğer taraftan buranın farklı bir özelliği var. Güvenli, sağlıklı, hijyenik ve çevredeki ihtiyacın giderilmesi için de son derece önemli bir kurumdur.”

Bakan Eker ve Zeybekci konuşmalardan sonra kombinada incelemelerde bulundu, ardından kurum müdürlüğünün önündeki bahçeye ağaç dikti.

Bakan Eker ve Zeybekci’ye, Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, Denizli Milletvekilleri Mehmet Yüksel, Bilal Uçar, Nurcan Dalbudak, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Kasım Piral, ilçe başkanları, sivil toplum kurumu temsilcileri ile daire müdürleri eşlik etti.

Bunları da beğenebilirsin