Erenler Fabrikası’nda İlk Yılında 30 Bin Traktör Üretti

TürkTraktör, geçtiğimiz sene faaliyete başlayan Sakarya’nın Erenler beldesinde kurduğu fabrikasında, bir sene içinde tam 30 bin traktör üretti.

TürkTraktör’ün kuruluşunun 60. yıl dönümünde açtığı Erenler Fabrikası faaliyete geçişinin ilk yılını doldurdu.

Daha önce tüm üretim ve montaj çalışmalarını Ankara’daki fabrikasında gerçekleştiren TürkTraktör; geçtiğimiz yıl boyahane ve montaj süreçlerini toplamda 402 bin m² alana kurduğu Erenler’deki fabrikasına taşıyarak, traktörlerini buradaki üretim bantlarından indirmeye başladı.

TürkTraktör Ankara fabrikasına ek olarak hizmete açtığı Erenler fabrikası ile birlikte yıllık traktör üretim kapasitesini 50 bin adede çıkardı. TürkTraktör kuruluşundan bugüne, 45.823 adedi 2014 yılı içerisinde olmak üzere 750 bin traktörün üretimi gerçekleştirdi.

İhracat edilen traktörlere iki model eklendi
TürkTraktör bu yılın başından itibaren, üretimini yaptığı iki modelinin ihracatına da başladı. TürkTraktör’ün yurt içinde New Holland T480 olarak satışta olan modeli; artık TD 3.50 olarak Amerika’ya ihracat ediliyor.

Buna ek olarak, Utility Light modeli de hedef pazar olan Amerika’daki mevcut emisyon seviyesine uygun Tier 4 motor ile TürkTraktör bantlarından çıkarak; yurt dışındaki çiftçileri TürkTraktör’ün yenilikçi ve son teknolojiye sahip traktörleriyle buluşturuyor.

TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta gerçekleşen üretim rakamları ve bu yılın ilk altı ayında yapılan çalışmaların kısa bir değerlendirmesini yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin en büyük traktör üreticisi ve 8 yıldır kesintisiz pazar lideri olarak; geçtiğimiz yıl üretim kapasitemizi 50 bin adede ulaştırdık. TürkTraktör ailesi yeni fabrikamızın da faaliyete geçmesiyle birlikte daha da büyüdü. Geçtiğimiz yıl 3.040 olan çalışan sayımız gerçekleşen işe alımlarla birlikte bu yıl 3.518’e ulaştı” dedi.

TürkTraktör’ün dünya çiftçilerinin kullandığı ürünleri, Türk çiftçisinin hizmetine sunma yaklaşımının; kendilerini hedefleri yüksek tutmaya da sevk ettiğini sözlerine ekleyen Marco Votta açıklamalarını şöyle tamamladı: “Bu kapsamda yürüttüğümüz çalışmalarımızla, bu yılın ilk 6 ayının sonunda brüt kârımız 268 milyon TL; FAVÖK marjımız yüzde 13, net kârımız ise 112 milyon TL olarak gerçekleşti. Bundan sonraki dönemde de, çiftçilerin hayatını kolaylaştıran yenilikçi ve son teknolojiye sahip modellerimizle; sektörümüzü de geliştirmek adına üzerimize düşen çalışmaları hayata geçirmeye devam edeceğiz.”

Bunları da beğenebilirsin