Ekilebilir Arazi Ekipmanları Yatırımları 2015’te Düşüşte

Avrupa’da tarımsal mekanizasyon sektöründe son trendlere bakıldığında; toprak işleme, ekim, gübreleme ve bitki koruma ekipmanlarında düşüş gözlemleniyor. Eldeki verilere göre 2014’te AB’de toplam tarım makinaları pazarı yüzde 5 düşüşle 3.6 milyar euro olarak gerçekleşti. Endüstri uzmanları 2015’te düşüşün yüzde 7’ye ulaşmasını öngörüyor.

10-11 Mart tarihlerinde Danimarkalı Hardi şirketinin yıllık toplantısında mevcut pazar durumu hakkında görüşlerini bildiren CEMA Ürün Grupları Koordinatörü Gerd Wiesendorfer, “Şu anda Avrupa’da sadece birkaç pazarda büyüme sinyalleri gözleniyor” dedi. 2013’te Avrupa pazarında satışların tavan yapmasının da bugün son trendler üzerindeki etkisinin gözden kaçırılmaması gerektiğini vurguladı.

Pazardaki düşüşün nedenleri arasında; Fransa’daki büyümenin yavaşlaması ve Almanya’daki düşüş trendi(2009-2010 döneminden beri ilk resesyon) belirleyici. Her iki ülke Avrupa’daki toplam ekipman pazarının yüzde 35’ini oluşturuyor. Rusya pazarına göz atıldığında ise Avrupa ile karşılaştırıldığında 2014’te daha pozitif bir durum görünüyor.
Avrupa’da 2014’te, toprak işleme ekipmanları satışları yüzde 6 düştü. Buna karşın pulluk ve tırmık satışları 2013 rakamlarında stabil kaldı. CEMA Toprak İşleme Ekipmanları Ürün Grubu Başkanı Rolf Schneider, pazarı destekleyen bazı ürün grubu trendleri olduğunu söyledi. Bu yükselen trendlerden biri, büyük traktörlere ve pulluklara monte ve yarı monte toprak koruyucu versiyonları. Schneider, sık diskli tırmıklar için, yüksek diş çapının daha derin toprak sürüşü sağladığına işaret etti. Giydirme parça üreticileri iki çeşit strateji izliyorlar. Bir taraftan uzun mukavemet süresi sağlayan yüzey kaplamalı parçalar, ek aletlere ihtiyaç duyulmadan hızlı değişim sağlayan giydirme parçaları.

Ürün gelişimi açısından bir diğer önemli konu ise elektronik kontrol. Tarım Endüstri Elektronik Kurumu AEF sözcüsü Carsten Hühne; üreticiler için bitki koruma ürünleri ve gübre uygulamalarında önemli standart olan bölüm kontrolü konusunda, AEF hedef ve politikaları hakkında açıklamalarda bulundu. Ayrıca yakın dönemde distribütörler ve müşteriler için açılan AEF veri tabanını sundu. Veritabanının amacı ISOBUS ile ilgili arayüz problemlerini kaydetmek ve ve çözüm için dökümantasyon oluşturmak.

Bitki Koruma Ekipmanları Ürün Grubu Başkanı Dirk Hollinderbäumer, AB’de püskürtücü testlerinin durumu hakkında konuştu. Avrupa Birliği üyesi ülkelerde, şirketlere ilk püskürtücü testi uygulamalarını tanıtmanın önemine değindi. Ürün trendleri açısından yükselen bir trend olarak uygulama yüzdesini artırarak çevre korunmasına yardımcı olan püskürtme ekipmanlarına dikkat çekti.

Toprak işleme ekipmanları için olduğu gibi püskürtücüler, gübre serpme makınaları, mibzerler için de Avrupa pazarındaki beklentiler zayıf. 2014’te Avrupa’daki genel trend Fransa’yı olumsuz yönde etkiledi. Bu yıl ekonomideki düşüş trendinin, Avrupa pazarının büyük çoğunluğunu etkilemesi bekleniyor.

Bunları da beğenebilirsin