EİMA, Enerji Salonunda Çevreci Teknolojilere Yer Verecek

İtalyan Tarım Makinaları Üreticileri Federasyonu (FederUnacoma) öncülüğünde bu yıl 41. kez düzenlenen dünyanın önde gelen tarımsal mekanizasyon fuarı EİMA International 12 – 16 Kasım 2014 tarihleri arasında Bologna’da kapılarını ziyaretçilerine açıyor.

Fuar toplamda 300.000 m2, net 150.000 m2’lik alanda gerçekleşecek. Bu 150.000 m2’lik alanın 130.000 m2’si pavilyonlardan oluşan iklimlendirilmiş kapalı alan, kalan 20.000 m2’si ise açık demonstrasyon alanı olarak tasarlandı. Makina üreticilerinin sattıkları ürün çeşitlerine göre yerlerini alacağı pavilyonlarda 4 farklı salonda 14 kategori oluşturuldu. 1.775 firmanın katılım göstereceği fuar için 70 firma da pavilyonlarda yer bulma umuduyla yedek listede yer alıyor. 44 ülkeden fuara katılacak olan yabancı firma sayısı ise 570’e ulaştı. 122 ülkeden 32.000’den fazla iş adamının katılması beklenen EİMA International’ın 200.000 ziyaretçi tarafından ziyaret edilmesi bekleniyor.

EİMA Enerji: tarımda bioenerji teknolojileri ve politikaları

İtalyan hükümeti tarafından Ağustos ayında başlatılan biyoenerji sektörü ulusal planı çerçevesinde, Uluslararası EİMA Bologna’nın parçası olarak düzenlenen enerji üretiminde bitkisel hammadde kullanımı hakkındaki çalışma önem arz ediyor. Sektördeki üretim zincirini üst seviyeye yükseltmek ve diğer ülkeler ile işbirliğini geliştirmek için fuarda sergiler, gösteriler ve konferanslar düzenlenecek.

FederUnacoma, Itabia ve İtalyan Bioenerji Derneği tarafından organize edilen tarımsal biyoenerji mekanizasyonu teknolojilerine ayrılmış EİMA enerji salonu ulusal enerji politikaları açısından önemli bir bölüm olacak.

Ağustos ayında Tarım Bakanlığı, Gıda ve Ormancılık Bakanlığı ve Itaba’nın önemli desteğiyle tarım ve orman ürünlerinin stratejik önemini ortataya koyan ve sürdürülebilir gelişim prosedürleri için stratejik öneme sahip olan bioenerji sektörü planı oluşturdular. Bu çerçevede bioenerji salonu yeni hükümetin stratejisini yansıtan ve tarımsal mekanizasyon endüstrisinin, yeşil enerji kaynaklarının daha etkili kullanımı için neler önerebileceğini, ülkenin çeşitli alanlarında benimsenmiş modeller arasındaki teknik karşılaştırmalarını vitrine yansıtacak. Bioenerji ve makineleri üretiminin sergilenmesi dışında EİMA enerji, uzmanlar ve profesyonel iş adamları tarafından teknik ve politik bilgiler içeren gösteriler, seminerler ve konferanslara sahne olacak.

Fuar alanında CNR IVALSA araştırmacıları için bir yer ayrılacak. Ulusal Araştırmacılar Konseyi, Ağaç ve Kereste Enstitüsü tarım ve orman ürünleri orjinli bioenerji kullanan en yeni makinelerin teknik özelliklerinin sergileneceği demonstrasyonlarla sahne alacak.

Makinalar tiplerine göre; ağaç taşıma, odun kesme, ahşap düzleme, parçalama peletleme ve toplama olmak üzere 4 ayrı alanda toplanacak. Alan ziyaretçilerin günün farklı saatlerinde animasyonlara tanık olabilmesi için diğer alanlara geçişini kolaylaştıracak şekilde tasarlandı.

Uzmanlar ve öğretmenler tarafından planlanan seminerler mekanizasyon ve biokütle, enerji kültürü, biokütleden enerjiye dönüşüm teknolojileri, bioenerjinin gelişimi için regulasyonlar ve teşvikler, ürün uygulamaları, ürün zinciri çeşitleri için örnek çalışmalar hakkında olacak. Ayrıca Nuova Energia dergisi işbirliği ile çeşitli ülkelerden EİMA International’a katılan delegasyonların yer aldığı “Toprak ve Biokütle: Yeni Uluslararası Pazarlar için İtalya’da Üretildi” isimli önemli bir uluslararası atölye çalışması olacak. Atölyenin amacı son yıllarda İtalya’daki teknik “know-how” gelişimini tanımlamak ve özellikle sürdürülebilir tarım ekonomilerini benimsemiş, bioenerji kullanımına daha açık olan yabancı ülkelerle işbirliği imkanlarını keşfetmek.

Bunları da beğenebilirsin