Düşük Yakıt Tüketimi ve Fiyat Avantajıyla Türkiye Pazarında

Foton Traktör’ün distribütörlüğüne yeni başlayan Hasel İstif Makineleri A.Ş. pazarda beklenenden daha iyi bir taleple karşılaştığını açıkladı.

Kurulduğu 1985 yılında, OEM parçalarının tedarikini sağlayarak hizmet vermeye başlayan Hasel İstif Makineleri A.Ş. 1990 yılından itibaren aldığı çeşitli forklift ve iş makineleri distribütörlüklerine ek olarak Foton traktörlerini de ekleyerek; tarımsal mekanizasyon sektöründe yerini almış oldu.

Hasel İstif Makineleri A.Ş.’nin distribütörlüğünü aldığı Foton Traktör fabrikalarında yıllık 85 bin adet traktör üretiliyor. Toplam üretiminin 18-20 bin adedini yurt dışına ihraç eden Foton, kısa bir süre önce Hasel’le distrübütörlük anlaşması imzaladı.

Daha önce farklı bir firma aracılığı ile Türkiye pazarına giren Foton Traktörleri, artık Hasel uzmanlığı ve güvencesi ile çiftçilerimize ulaşacak. Türkiye pazarında beklediklerinden daha iyi bir taleple karşılaştıklarını söyleyen Hasel Tarım Koordinatörü Gürkan Bahçeci, Foton’la birlikte çiftçiye kalitenin yanında yakıt tüketimi ve fiyat avantajı sunduklarını ifade etti.

Öncelikle firmanızı tanıtır mısınız?

Hasel Tarım, Başak Traktör’ün eski ortağı olan bir firmadır. Başak Traktör ile ortaklığı sonlandırdıktan sonra tarım bölümümüze Foton marka traktörleri ithal etmeye başladık ve tamamen tarıma girdik. Tarım bölümünü ayrı bir ekiple yürütüyoruz. Operasyon merkezimiz Adapazarı, bütün montajı burada yapıyoruz. Montaj kısmında daha iyi şartlarda bir fabrika yaparak Adapazarı’nda devam edeceğiz.

Hasel; Linde, Kobelco, Terex, Okada Aiyon başta olmak üzere birçok distribütörlükleri olan eski bir firma. 20 yıldan fazla süredir distribütörlüğünü yaptığı Linde ile pazar lideri durumundayız.

Ürün gamınızda hangi çeşitler mevcut?

225 beygirden 100 beygire kadar traktörlerimiz var. 4 çeker traktörlerin yanı sıra bunların içinde tek çekerliler de var. Her türlü çiftçiye hitap edebilecek ürün gamına sahibiz. 25, 35, 40, 55, 75 ve 85 beygir bağ, bahçe tarımına yönelik ürünleri getiriyoruz ve bunların kabinlilerini ön plana çıkarıyoruz. Foton Traktör’ün distribütörlüğüne yeni başlamış olmamıza rağmen, talep beklediğimizden iyi çıktı.

Fuarda sergilediğiniz traktörler arasında ön plana çıkan bir ürün var mı?
Bizim en önemli ürünümüz 504 dediğimiz 50 beygir gücünde olan 4X4 model. 75-85 beygir gücünde 254 modelimiz de ilgi çekiyor. Tahmin ediyorum piyasada iyi bir yer tutacak bu modeller.

Foton’un çiftçiye sağlayacağı ne gibi avantajları var?

Yakıt tüketimleri çok düşük. Servislerle yaptığımız görüşmelerde servislerin tek şikayeti traktörlerin servise gelmemesi. Foton’un kullanım şartlarını ve satış sonrasını iyi kurduktan sonra hiçbir problemi yok. Çünkü arızası çok az. Bursa, Adana, Ankara, Adapazarı dahil olmak üzere toplam 12 noktada servis istasyonları bulunan bölge müdürlüklerimiz var. Ayrıca, anlaşma yaptığımız yaklaşık 50 adet yetkili servisimiz de bulunuyor. Buralarda yedek parça ve servis hizmetleri vereceğiz. Satış sonrası ekibimiz çiftçinin ayağına kadar giderek bilgi alıyor, gerekli çalışmaları yürütüyorlar. Foton Traktör’ün kalite yönünden diğer markalardan bir eksiği olmadığı gibi ayrıca fiyat ve yakıt tüketimi açısından avantaja sahip.

Bunları da beğenebilirsin