DLG International olarak Türkiye’yi yakından izliyoruz

“Türkiye’de tarım mekanizasyon alanında oluşmuş büyük bir çevre ve platform var aslında. Buradaki üreticiler pazarın ihtiyaçları ve taleplerinin ne olduğunu ve nasıl karşılık vereceklerini çok iyi biliyorlar. Çünkü tarımı çok iyi biliyorlar ve dünyayı izliyorlar.”

Bernd Koch DGL International Genel Müdürü

DLG- ÖÇP Tarla Günleri Fuarı hakkında genel bir bilgi verebilir misiniz? Fuarın teması nedir? Nasıl bir organizasyon oldu?

Bu yılki organizasyonla birlikte öncelikli olarak Tarla Günleri’nin doğduğu yere geri döndük. İlk fuarımızı burada, Büyükkarıştıran’da düzenlemiştik. İlk olarak 2010 yılında düzenlemiştik ve şimdi ilk başladığımız yerdeyiz. Bizim açımızdan bu organizasyon oldukça iyi ve hedefine ulaşan bir yapıya sahip. Burada alanında uzman birçok şirket var. Bunlar toprak işleme, gübre, arazi koruma gibi farklı alanlardan birçok firma yeni ürün ve hizmetlerini sergiliyor. Bunlar Türkiye’nin farklı bölgelerinde faaliyetlerini sürdürüyorlar ancak burada tüm markaları aynı alanda görebiliyoruz. Çiftçiler için de tüm ürünleri bir arada görme ve karşılaştırma imkanı sunuyoruz. Buradaki sunumlar için hazırlıklar çok uzun süreler öncesinden başlıyor ve ilk tohumlar neredeyse 1 yıl öncesinden ekiliyor. Sonuçlar da oldukça güzel. Biz en iyi noktada, en iyi zaman diliminde bulunduğumuzu düşünüyoruz. Çünkü çiftçiler fuarı ziyaret ediyorlar, tarlalarından çalışmıyorlar. Bu da ziyaretçi sayısını oldukça artırıyor.

Bu yıl ne tür yenilikler yapıldı fuar bünyesinde?

Buradaki her bir katılımcı firma kendi standında yeni ürünlerini ve hizmetlerini sergiliyor. Bu da ziyaretçilerin bir önceki yıl boyunda sektörde neler olduğunu görmeleri açısından çok önemli.

Türk tarım sektörü hakkındaki genel görüşlerinizi alabilir miyiz?

Öncelikle burada, Türkiye’de düzenlenen Tarla Günleri, Almanya’da ya da farklı bir Avrupa ülkesinde düzenlenen organizasyonlardan çok farklı değil. Burada daha çok arazi ve toprakla ilgili alanlara odaklanıyoruz ama aynı zamanda tarım makinelerini de fuarda görmek mümkün. Bu açıdan da Avrupa’daki fuarlar ile oldukça benziyorlar. Bu açıdan bakıldığında fuar oldukça niş bir alana hitap ediyor. DLG Fuarcılık olarak düzenlediğiniz tüm organizasyonları katılımcılarla birlikte organize ediyoruz ve onları fikirlerini, desteklerini alarak, ihtiyaçlarını öğrenerek hareket ediyoruz.

DLG Fuarcılık’ın uluslararası fuarlarından bahsedebilir misiniz? Yakın zaman sonra Bangkok’ta bir organizasyon düzenlenecek.

Yakın bir zaman sonra Bulgaristan’da, Ukrayna, Romanya, Polonya ve Rusya’da çok benzer bir fuarlarımız olacak. Göreceğiniz üzere bu ülkelerin hemen hepsi Karadeniz çevresindeler. Farklı bölgelerde de etkinliklerimiz olacak. Örneğin Bangkok’ta düzenleyeceğimiz tarım makinelerine odaklı fuar. Bu yıl Agritechnica ismi ile düzenlenecek. Bildiğiniz üzere Agritechnica bu alanda dünyadaki en büyük organizasyon. Asya’da düzenleyeceğimiz fuar ile de oradaki pazarı yakından tanıma şansı elde edeceğiz. Çin, Hindistan gibi büyük ülkelerden önemli katılımlar olacak. Bu bölgeden ciddi derecede talep alıyoruz ve birlikte güzel bir iş çıkartacağız.

Türk tarım mekanizasyon sektörü özelindeki bakış açınız nedir?

Türkiye’de bu alanda oluşmuş büyük bir çevre ve platform var aslında. Buradaki üreticiler pazarın ihtiyaçları ve taleplerinin ne olduğunu ve nasıl karşılık vereceklerini çok iyi biliyorlar. Çünkü tarımı çok iyi biliyorlar ve dünyayı izliyorlar. Nereye gidersek gidelim dünyada, Türk markalarını görüyoruz. Bu anlamda Türkiye ile ortak çalışmalar yapmak bizim açımızdan da oldukça önemli ve değerli.