“Dizel Motorlarda Emisyon Uygulamaları” Konulu Konferans Düzenlendi

Türkiye’de 130 – 560 kwa güç aralığında dizel motorlarda 1 Aralık 2016 tarihinden itibaren, 56 – 130 kwa güç aralığında ise 1 Ekim 2016 tarihinden itibaren Faz 4 emisyon mevzuatı geçerli olacak. Sözkonusu mevzuat değişikliğinin makine üreticileri üzerinde ciddi etkileri olacak. Makina üreticilerinin bu süreçte ekipmalarını gözden geçirmeleri, ar-ge ve personel eğitim yatırımı yapmaları ve yeni teknolojileri mevcut makinelere entegre etmeleri gerekecek. Bu durum birçok firmaya yeni iş fırsatları getireceği gibi, uyum konusunda gerekli hazırlıkları yapmayan üreticiler için de iş kayıplarına yol açacak.

Bilim, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı bu nedenlerle, makine üreticileri, sektör dernekleri ve ilgili bakanlık yetkilileri için, Faz 4 aşamasına 2014 yılı başından bu yana halihazırda geçmiş olan Avrupa’daki deneyimi aktarmak ve dizel motor teknolojisi hakkında bilgi vermek amacı ile 25 Kasım 2014 tarihinde “Dizel Motorlarda Emisyon Uygulamaları” konulu bir konferans düzenledi.

Konferansa başta Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri olmak üzere farklı bakanlıklardan temsilciler; çok sayıda makine üreticisi; İMDER, İSDER, Tarmakbir, Makina İmalatçıları Birliği gibi sektör dernekleri; Perkins İngiltere’den Teknik Satış Yöneticisi Duncan Riding ve Perkins Endüstriyel Güç Sistemleri Bölümü Satış Müdürü Simon Kelsall ve Power TK yöneticileri katıldılar.

Konferansın ilk bölümünde Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Makine Daire Başkanı Zühtü Bakır’ın yaptığı açılış konuşmasının ardından Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Etem Güner Faz 4 Emisyon Mevzuatı takvimi ve muafiyetleri hakkında bilgi verdi.

Ardından söz alan Perkins Teknik Satış Yöneticis Duncan Riding yeni emisyon mevzuatının gerekçeleri ve teknolojisi hakkında kapsamlı bir sunuş gerçekleştirdi. Riding, sunumuna 1206F Perkins dizel motoru etrafında devam etti ve katılımcıların sorularını yanıtladı.

Power TK Perkins, Faz 4 geçiş sürecinde Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile makine üreticilerinin yanında olmayı sürdürecek. Bu amaçla, önümüzdeki dönemde makine üreticileri ile sık sık biraraya gelerek dizel motorların makine entegrasyonları sürecinde firmalarla birlikte çalışarak en uygun güç çözümlerini sunmaya devam edecek.

Bunları da beğenebilirsin