Damızlık Manda Düve, Koç ve Teke üretimlerine hibe destek verilecek

Bakanlar Kurulu’nun 11 Mart 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan “Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Kararı” ile çeşitli hayvancılık faaliyetleri için hibe destek verilecektir. 

Karar ile hibe desteği sağlanacak yatırımlar ve kapsamı şu şekildedir:

1- Gerçek ve tüzel kişi üreticilerin 150 baş kapasiteye sahip projeli damızlık manda düve üretimi işletmesi kurulması veya mevcut işletmelerin kapasitesinin 150 baş olacak şekilde artırılması ve bu işletmelerin rehabilitasyon yatırımlar.
2- Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri birliklerinin 500 baş kapasiteye sahip damızlık koç-teke üretimine yönelik işletme kurmasını veya mevcut işletmelerin kapasitesinin 500 baş olacak şekilde artırılması, bu işletmelerin rehabilitasyon yatırımlarını ve bu işletmelerden koç- teke alımı yapacak yetiştiricileri.
3- Gerçek ve tüzel kişi üreticilerin, 1000 adet damızlık kaz ile 1000 adet ticari hindi ve 500 adet ticari kaz yetiştiriciliği için yapacakları yatırımlar.
4-Gerçek ve tüzel kişi üreticilerin, 30 adet kovan ile yapacakları arıcılık yatırımları.
5-Tüzel kişiliklerin ipekböceği yetiştiriciliği için yapacakları yatırımlar.

Bu yatırımlar kapsamında özellikle sektörümüzü ilgilendiren damızlık manda düve, koç ve teke yatırımlarında, içeriği sonradan çıkarılacak tebliğle belirlenecek makina-ekipman da hibe desteğine dahil edilmiştir.

Destek verilecek iller:

Damızlık koç ve teke yatırımları: Antalya, Afyon, Uşak, Eskişehir, Konya, Karaman, Mersin, Kırıkkale, Bursa, Balıkesir, Kırklareli, Tekirdağ, Ordu, Sivas, Erzurum, Ağrı, Iğdır, Van, Hakkari, Siirt, Şırnak, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa, Elazığ, Bingöl.

Damızlık manda yetiştiriciliği: İstanbul, Tekirdağ, Kocaeli, Zonguldak, Düzce, Samsun, Afyon, Kayseri, Diyarbakır, Muş, Bitlis.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap