“Çok Amaçlı Tarım Aracı” Katsu çiftçilerin hizmetinde

Tarım, hayvancılık ve hırdavat grubunda çalışan Fişek Group’un iştiraki Agrives A.Ş. tarafından üretimi gerçekleştirilen Katsu, zorlu arazi şartlarında çiftçilerin sorunlarına çözüm bulmak amacıyla uluslararası standartlar çerçevesinde üretiliyor.

Çift şase sisteminin birleşmesiyle oluşan, belden beşik sistemi ile hareket eden güçlü bir şase sistemine sahip Katsu, bu özelliği ile engebeli ve zorlu arazi şartlarında dört tekerin yerden kesilmesini önleyerek, bu sayede hem aracın devrilmesini hem de 4×4 özelliğinin maksimum performansla çalışmasına olanak tanıyor.

Mitsubishi marka 3 silindir, 20.4 beygir, dizel, su soğutmalı non stop motorların kullanıldığı Katsu, özel kuyruk mili ve motor PTO özelliği ile kullanıcılarına birçok alanda kullanım rahatlığı sağlıyor. Çok fonksiyonlu olarak tasarlanan traktör, 4×4 ve 4×2 opsiyonları ile çiftçilerin tercihine sunuluyor.

Burtarım 2016 Fuarı’nda ziyaret ettiğimiz Agrives firma yetkilisi Alper Koro ile kurumun çalışmaları ve yeni Katsu hakkında kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Kısa bir süre önce çiftçilerin performansını artıracak yeni Katsu traktörünüzü piyasaya sundunuz. Yeni ürün hakkında bizleri kısaca bilgilendirir misiniz?

Uzun süredir gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge yatırımları sonucunda çok amaçlı Katsu marka traktörümüzün çiftçilerimizin beğenisine sunduk. 4×4 ve 4×2 opsiyonları bulunan Katsu, 12 vitesli ve çift şanzıman gibi birçok farklı özelliğe sahip. Taşımanın dışında gübre dağılımı, yem karması, ilaçlama gibi değişik amaçlarla kullanılabiliyor. Farklı alanlara yönelik duyulan ihtiyaçlara cevap vermeye çalıştık.

Üretim aşamasından bahseder misiniz? Sizlere gelen taleplere göre üretim yapıyor musunuz?

Bizlere gelen talepler üzerine belli sayılara kadar üretim yapabiliyoruz. Traktörlerimiz Japon üretimi Mitsubishi motora sahip. Bu aşamada dünya devi Mitsubishi ile birlikte yürütüyoruz projeyi. Ar-Ge sürecinden sonra da piyasadan sürekli gelen verilerle kendimizi sürekli geliştirmeye devam ediyoruz. Bu yolla ürünlerimizi en iyi seviyeye çıkarmaya özen gösteriyoruz.

Kurum olarak yürüttüğünüz Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

İçinde bulunduğumuz tüm zorlu koşullara rağmen araştırma ve geliştirmeye yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu alandaki tüm onay belgelerimizi aldık ve almaya da devam ediyoruz. Dünyanın her bölgesine satış yapma şansımız bulunuyor. Bu konuda herhangi bir kısıtlamamız yok. Sektörünüzde ürün kopyalamak çok kolay. Önemli olan yeni bir ürün ortaya koymak. Biz de bu alandaki çalışmalarımızı büyüterek yolumuza devam ediyoruz.

Çiftçiler için sunulan devlet desteklerinden yararlanabilme olanağı yaratıyor musunuz?

Biz kurum olarak gerekli testleri yaptığımız için devlet destekleri konusunda bir sorunumuz yok. Bu destekleri bölge müdürlüklerinin sorumluluğuna bıraktık. Ancak öte yandan çiftçilerimizle farklı alanlarda nasıl buluşabiliriz, bunun çalışmalarına devam ediyoruz.

Katsu’nun dışında bir de “Kapalı Kabin” çalışmanız bulunuyor. Bu çalışma hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Bu çalışmamızı da meyve bahçeleri için gerçekleştirdik. Genelde soğuk ülkelerdeki çiftçiler traktörü açık kullanamayacağını dile getiriyor. Bize bu yönde bir talep geldiği için Kapalı Kabin opsiyonuna geçiş yapıyoruz. Ayrıca bu traktörlerin tamamı karayoluna çıkabilen ruhsatlı araçlar. Saatte 40 km. hıza kadar karayollarında sürülebiliyor. Bu araçlarda güvenlik ön planda, devrilmeleri çok zor. Belden beşik sistemi sayesinde aracın 4 tekerleği birbirinden bağımsız çalışabiliyor. Bir örümcek gibi düşünebiliriz bunu.

yeni-2

 Traktörlerinizin yakıt tüketimleri nasıl?

Üretimini gerçekleştirdiğimiz traktörlerimiz dizel yakıt tüketiyorlar. Bu anlamda uygun bir tüketimin olduğunu söyleyebiliriz. Katsu’da Mitsubishi 20.4 beygir motor var ancak torku çok yüksek olduğu için yakıt tüketimi az. Normal traktörlerin üçte biri kadar tüketime sahipler.

Agrives A.Ş.’nin bayi ağı hakkında bilgi verir misiniz?

Şu an Karadeniz Bölgesi, Ege Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi, Kuzey Marmara’da, Akdeniz Bölgesi’nde çalışmalarımız var. Farklı alanlar için de çalışmalara devam ediyoruz. Bayilik vermeden önce çiftçilere servis ağını kurmayı hedefliyoruz. Dönüşlerin daha olumlu olabilmesi etkili çalışan bir servis ağından geçiyor. Bunun bilincinde kalarak çalışmalarımızı yapıyoruz.

 

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap