Clariant, Sürdürülebilir Çözümlerini Fats & Oils Istanbul’da Paylaştı

Clariant Fonksiyonel Mineraller İşletme Birimi Uluslararası Fats & Oils Istanbul Konferansı’na katıldı. Doğal kaynaklara dayalı yüksek performanslı ağartma toprakları markası  TONSIL® ile sürdürülebilir yağ arıtma çözümleri sunan Clariant, konferansta yemeklik yağ üretiminde ağartma topraklarının önemine dikkat çekti.

“Doğal kaynak kullanımı bitkisel yağlarını kalitesini artırıyor”

Clariant’ın sürdürülebilir yağ arıtımı alanındaki faaliyetlerini yürüten ekipte yer alan Fonksiyonel Mineraller Birimi Arıtma Bölümü Türkiye Satış Müdürü Osman Çalışır Müdürü Osman Çalışır: “Clariant olarak, Fats & Oils Istanbul Konferansı’nda TONSIL® markasını sektör temsilcileriyle paylaşmaya odaklandık. TONSIL® ağartma toprakları için doğal bir çözüm ve sektörün taleplerine göre farklı türleriyle de özel olarak üretilebiliyor.  Sürdürülebilir ve yenilikçi çözümler sunarak, Türkiye’de endüstrinin  gelişimine katkıda bulunmaktan çok memnunuz”dedi.

Clariant yerel müşterilerinden gelen uygun maliyetli ağartma toprakları talebi doğrultusunda  TONSIL®’in üretimine Türkiye’de de başladı.

caliant

Şirket, bölgesel talebi karşılamak için TONSIL®’in üretimini Balıkesir’de gerçekleştiriyor. Aynı zamanda Balıkesir üretim tesisinde Türkiye’deki yerel kaynaklardan yararlanıyor. TONSIL’in sağladığı etkili ağartma toprağı, doğal kaynaklardan üretiliyor, rafinasyon sonrasında yağ kalitesini de önemli ölçüde artırıyor. Bitkisel yağlardaki kalite artışı sağlıklı beslenmeye de önemli katkılarda bulunuyor. Bitkisel yağların raf ömrünü artıran TONSIL® bir yandan da yağdaki besin maddelerini koruyor, istenmeyen maddeleri rafine ediyor.

Bentonitin asidik aktivasyonu yağın özel katmanlı yapısını değiştiriyor

İşlenmemiş bitkisel yağlar, yoğun miktarda istenmeyen madde içerebiliyor. İstenmeyen maddeler yağın acılaşmasına sebep oluyor, rengini ve kıvamının da değişimine etki ediyor. Bitkisel yağların kullanım alanlarını daraltıyor.

Doğal bir çamur minerali olan bentonitten elde edilen TONSIL®, ağartma toprağı fonksiyonuyla bitkisel yağlarda rafinasyon etkisi yaratıyor. Bu etki, bentonitin özel katmanlı yapısını değiştirebilen asidik aktivasyonu sayesinde oluşturuluyor: Protonlar arasında gerçekleşen iyon alışverişi,  ilave suyun katmanlar ve mineral kabarıklıkları arasına girmesini sağlıyor. Bu sayede yüzey alanı beş kat daha fazla artıyor. Aktive olan ve ciddi derecede genişleyen yüzeyde, yağdan gelen çok sayıda istenmeyen madde ve impürite tutunabiliyor.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap