Claas Teknolojisiyle Tarımın Bütün Süreçlerinde

Dünyanın önde gelen tarım makinaları üreticilerinden Claas; traktör, hasat makinaları, balya makinaları ve yükleyiciler gibi pek çok makinanın yanısıra sistemler ve yazılım ile de tarımsal süreçlere katkı sağlıyor.

Harsewinkel-Almanya merkezli tarım makinaları imalatçısı Claas 1913 yılında kuruldu. Ürün grubunda kombine biçerdöver, silaj makinası, balya makinası, biçme makinaları, tırmık, ot biçme makinaları ve diğer hasat makinaları bulunuyor. Biçerdöver üreticisi olarak Claas dünya çapında üst sıralarda yer alıyor ve şirket 2013 yılında 450 bininci makinasını üretti. Claas biçerdöverler için kauçuk paletli tekerlek teknolojisinde dünya lideridir. Tüm yeni kombine biçerdöverlerin yüzde 45’inden fazlasında bu teknoloji bulunuyor. Claas ayrıca tam ürün grubuyla aynı zamanda traktör üreticisi.

Kuruluşundan bu yana inovasyona önem veriyor

Claas bir aile şirketi olarak 1913 yılında faaliyetlerine başladığında beraberinde yeniliklere yöneldi. Şirketin geliştirdiği ilk yenilik güçlü saman bağlayıcı idi. Bu geliştirilmiş düğüm atma aparatı saman balyalarını sağlam bir şekilde düğümlemeyi sağlarken, kolay çözülebilmesi özelliğiyle balyanın kullanımı öncesinde rahatlık sağlıyordu.

Avrupa’daki hasat koşullarına uygun ilk biçerdöverin 1936 yılında seri üretimine başlayan Claas markası kombine biçerdöver ile anılır oldu. Makina üreticisi olarak kombine biçerdöver üretimindeki başarısı Claas’ın büyük ve önemli bir çok uluslu şirket olmasını sağladı.

Claas ürün gamı diğer yandan tarım bilgi teknolojilerini de içeriyor. Dünya genelinde yaklaşık 11 bin çalışanı bulunan Claas, 2013 yılında ise yaklaşık 3,8 milyar Euro tutarında ciro açıkladı. Ayrıca şirket her yıl cirosunun yüzde 5’ini Ar-Ge yatırımlarında kullanıyor.

Dünya çapında tarım makinaları üreticisi
Şirketin Kurumsal İlişkiler Müdürü Wolfram Eberhardt yaptığı sunumda şu bilgileri aktardı:
“Dünya ölçeğinde en büyük tarım makinası üreten şirketler arasında ilk 5 içindeyiz. Claas tarım makinaları alanında iyi bilinen markalar arasında yer alıyor. Kombine biçerdöverler ürün grubumuzda önemli bir yere sahip. Lexion biçerdöver de bunlardan birisi… Kombine biçerdöverlerde yaklaşık yüzde 40’lık pazar payıyla Avrupa’da pazar lideriyiz. Silaj makinası ile dünya pazarında lideriz.

11 yıl önce firmamız Renault traktör fabrikasını devraldı. Böylece çok kapsamlı ve geniş ürün çeşidi ile bir traktör üretime imkanı bulduk. Hasat makinaları, balya makinaları, yükleyiciler de ürünlerimiz arasında yer alıyor. Ayrıca teleskobik yükleyiciler de üretiyoruz.

Bütün bunların yanısıra yedek parça tedariki ve satış sonrası hizmetlere önem veriyoruz. Ürünümüzü kullanan çiftçilerin ihtiyaç duyduklarında yanlarında oluyoruz. Diğer yandan gün geçtikçe yazılım ve sistemler daha çok önem kazanıyor. Bir ağ şeklinde tasarlanan tarımsal süreçleri birbirine bağlamak için çeşitli donanımları ve yazılımları da geliştiriyoruz.”

Rusya yatırımıyla Doğu Avrupa pazarında büyüyecek
Claas aynı zamanda değişik yapısı olan pazarlara özel çözümler de geliştiriyor. Bu kapsamda şirket 2008 yılında Hindistan’da biçerdöver üretimine başladı. Ülkenin tarım yapısına uygun üretilen biçerdöverler Güney Kore, Tayland ve Afrika ülkelerine de pazarlanıyor.

1.34 milyar nüfusa sahip Çin Halk Cumhuriyeti’nde Claas ayrıca 2012 yılında Beijing merkezli bir şirket kurdu.

Son olarak Claas, Doğu Avrupa pazarında potansiyel görerek bu bölgede satışlarını arttırmak ve Rusya pazarında büyümek amacıyla Rusya’nın güney bölgesinde bulunan Krasnador’da kombine biçerdöver üretim tesisi yaptı. Yıllardır başarıyla yer aldığı BDT ve Rusya Federasyonu pazarlarını Claas özellikle son derece gelişmiş hizmet ve dağıtım ağı ile destekliyordu. Bu yatırım kararı ile CLAAS yüksek kaliteli ve yenilikçi hasat teknolojisini yerli üretim avantajıyla bu pazarlardaki müşterilerine sunacak. Bu yatırımla Claas, Rusya’da özel bir üretim tesisi kuran ilk batılı tarım makinaları üreticisi oldu.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap