Çiftçiler Cantek Tesislerini Gezdi

Isparta il ve ilçe tarım müdürleri ile ziraat mühendisleri, teknisyenler ve tarımsal amaçlı kooperatif ve birlik temsilcilerinden oluşan yaklaşık 150 kişilik üretici grubu, soğuk odalarda yüzde 25-72 enerji tasarrufu sağlayan “Akıllı Soğutma Makineleri”nin üreticisi Cantek Soğutma tesislerini gezdi.

Isparta Tarım İl Müdürlüğü, Aksu, Atabey, Eğirdir, Gönen, Senirkent, Yalvaç Bademli il ve ilçe tarım müdürlüklerinde görevli mühendis ve teknisyenlerle, yine Isparta’ya bağlı ilçelerin Kalkınma, Sulama, Su Ürünleri kooperatif ve birlik temsilcileri Cantek Soğutma Yönetim Kurulu Başkanı Can Hakan Karaca’dan soğuk odalar konusunda bilgi aldı. Can Hakan Karaca, “Tarımda üretmek kadar malı değerinde satmak da önemli” dedi.

Isparta’nın en önemli ürünü başta elma olmak üzere, su, süt ve süt ürünleri soğuk depolanması konusunda gelişen teknolojileri yerinde gösteren ve özellikle enerjiyi izleyip yönetebilen akıllı soğuk odalar konusunda üretici temsilcilerini bilgilendiren Can Hakan Karaca, yalnız üretmenin yetmeyeceğini, üretilenin ürünün değerinde fiyat bulması için de mutlaka en sağlıklı ve en ucuz ortamlarda soğutularak bekletilmesinin zorunlu olduğunu söyledi.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde 20 yıldır soğuk oda imalatı konusunda faaliyet gösteren, Ar-Ge çalışmalarıyla soğuk odalarda yüksek oranlarda enerji tasarrufu sağlayan algoritmalar geliştiren ve çalışmalarını inovatif ürünlerde yoğunlaştıran Cantek Soğutma, tarım, gıda ve turizm sektörlerine soğuk oda yapıyor.

Cantek, soğuk depolamada yeni teknolojiler sunuyor

Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde 20 yıldır faaliyet gösteren ve 12 binden fazla soğuk depo kuran Cantek A.Ş, yaş meyve ve sebze depolaması konusunda Ar- Ge biriminde geliştirdiği çalışmalarla sektörde önemli gelişmelere imza atıyor.

Soğuk depo için gerekli soğutucu, izolasyonlu panel ve soğuk depo kapılarını kendi tasarımlarıyla kendi fabrikasında üreten Cantek, kendi ürettiği ürünleri yine kendi taahhüt ekibiyle monte edip kendi servisini kendisi veriyor. İş ortağı müşterileri üretimden montaja, keşiften servise kadar tüm hizmetleri tek elden alıyor.

Yüzde 30-72 arasında enerji tasarrufu

Cantek’in Octopush adı altındaki Ar-Ge birimi, geliştirdiği Akıllı Soğutma Makinası algoritmasıyla soğuk depolarda yüzde 25-72 arasında enerji tasarrufu sağladığını duyurdu. Cantek bu uygulamaları Alman Akredite Kuruluşuna (TÜV) test ettirerek sonuçlarını kanıtladı. Cantek, tasarlamış olduğu OCTOSENSE Akıllı Kontroller’le soğuk odalarda yüzde 25-72 arasında enerji tasarrufu yapmakla beraber, akıllı defrost sistemiyle depo içerisindeki nem oranını da dengelemekte. Bu da ürünün içerisindeki nemi kaybettirmediği için ürünün sağlıklı olarak depodan çıkacağa güne kadar değerinde saklanmasını sağlıyor.

Atmosfer Kontrollü Soğuk Oda kapıları üretiyor

Ayrıca son 20 yılda tüm dünyada yaş meyve sektöründe artık vazgeçilmez olan Atmosfer Kontrollü Soğuk Hava Depoları’nın kullanımı yurtdışında da olduğu gibi ülkemizde de hızla artıyor. Atmosfer kontrollü soğuk oda kapılarını da üreten CANTEK, izolasyon, ultrasonik nemlendirme cihazları, uygun nem sensörleri tedariki ile yaş meyve sebze depolamasında geleceğin vazgeçilmez çözümü olan bu alanda komple çözümler sunuyor. Özellikle Elma, Nar, Üzüm, Armut ve Kivi’de depolama sürelerini 2-3 katına çıkaran Atmosfer Kontrollü Depolar, üretici ve depocuya ürününü en iyi fiyat bulduğu dönemde pazarlama ve emeğini en iyi şekilde değerlendirme imkanı sağlıyor.

Soğuk depoları uzun ömürlü OCTOLED’le aydınlatıyor

Aydınlatma işinde pek çok sahada uygulama yeri bulunan LED’li aydınlatma sistemleri dünyada Cantek’in OCTOLED markasıyla ilk kez soğuk depolamada da kullanılmaya başlandı. Soğuğun diğer aydınlatma sistemlerine verdiği negatif etkiler LED’li aydınlatmaya ömür artışı olarak pozitif katkı sağlıyor, LED’li aydınlatma soğuk ortamda ısı kaynağı oluşturmadığı ve ışıma yeteneği diğer aydınlatma sistemlerinde olduğu gibi soğuk ortamlarda azalmadığı için son derece yararlı.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap