Caselli’de en büyük hedefimiz ihracat

“Caselli, Türkiye genelinde rüştünü ispatlamış bir marka olduğunu, çiftçimizin teveccühü ile tescillemiş durumda. Pazar payımız yurt içinde %50’nin üstünde. Bu durum da şirket olarak bayilik ağını sürekli genişletmeyi mecburi kılıyor.”

Ayşegül Ünal Satış Temsilcisi

Konya Tarım Fuarı’nda öne çıkan ürünleriniz hangileri oldu?

Konya Tarım Fuarı gerek konum gerekse içerik olarak Türkiye’de üreticinin ve çiftçinin odak noktası olmayı başarmış bir organizasyon. Bu yıl da çiftçimizle, müşterimizle Konya Tarım Fuarı’nda ürünlerimizi buluşturduk.

Fuara özgü yeni bir ürün ya da ürün grubunuz var mıydı?

Fuar için özel ürettiğimiz 35 m3 4 dingil bir römorkumuz vardı. Bunun yanında havuz römorklarımız ile ihraç ettiğimiz ürünümüz, 3 yana devirmeli römorkumuzu fuarda sergiledik.

Özellikle pancar çeken çiftçimize büyük kolaylık sağlayacak ürün, döner dingil ve çift hidrolik frenle de iş yükünü büyük oranda hafifletecek bir tasarıma sahip.

Yurt dışında sıklıkla tercih edilen 3 yana devrilmeli dediğimiz römorkumuz ise, sağa sola ve arkaya damper sistemi ile yük boşaltma noktasında büyük kolaylık sağlamakta. Havuz modellerimiz ise silaj, gübre ve hafriyat için hidrolik kapağı ile kullanıcıların yüzünü güldüren bir ürün.

Fuarda yeni ürün gruplarınıza olan ilgi nasıldı? Bu ürünlerin teknolojilerini önümüzdeki dönemde nasıl geliştirmeyi hedefliyorsunuz?

35 m3 ile 32 m3 havuz römorklarımız cüssesi ile göz dolduran ürünlerdi ve ilgi beklediğimizin de üzerinde oldu. Şirket politikamız her zaman çiftçimizin istek ve önerileri doğrultusunda Ar-Ge çalışmaları yapmak, bundan sonraki dönemde de bu şekilde devam edeceğiz.

Tarıma odaklı fuarların müşterilerinize ulaşma ya da yeni ürünlerinizi tanıtma/pazarlama açısından nasıl bir etkisi oluyor?

Çiftçimiz kendisini sürekli yeniliyor. Zirai yeniliklere, teknolojik gelişmelere çok açık bir tarım anlayışı var, gelişmeleri yakından ve ilgiyle takip ediyorlar. Hal böyle olunca fuarlara ilgi de yüksek.

Tanıtım pazarlamadan ziyade, fuarları çiftçiyle bir buluşma, hasbihal fırsatı olarak değerlendirmek daha doğru. Bu mantaliteyle ele alındığında, hem çiftçinin ihtiyaçlarını değerlendirmek, hem de mevcut çözümleri, ürünün sağlayacağı avantajı aktarmak daha kolay oluyor. Bu da direkt olarak pazarlamaya yansıyor.

2018 yılı için üretim, satış ve pazarlama çalışmaları açısından nasıl bir strateji izleyeceksiniz?

Caselli, Türkiye genelinde rüştünü ispatlamış bir marka olduğunu, çiftçimizin teveccühü ile tescillemiş durumda. Pazar payımız yurtiçinde %50’nin üstünde. Bu durum da şirket olarak bayilik ağını sürekli genişletmeyi mecburi kılıyor. Ki bu mecburiyet, satıştan ziyade servis noktasında anında çözüm sunabilmek için büyük avantaj.

Bununla beraber, satış pazarlama noktasında ihracata ağırlık verdiğimiz bir yıl geçiriyoruz. Yurt dışı fuarlarında da boy göstermeye ve pazar payımızı genişletmeye başladık.

Bu yıla dair hedeflerinizden bahseder misiniz?

İhracat. Tek kelimeyle özetlenebilecek bir durum aslında ama Türkiye’de yakaladığımız başarıyı, marka değerimizi dünyaya açarak, Caselli kalitesini tüm çiftçilerle buluşturarak ülkemiz adına bir gurur kaynağı olmak öncelikli hedefimiz.