CANTEK Elma Ekonomisi’nin Kitabını Yazdı

Amerikan ordusuna soğuk tabut gönderen, İngiliz ortaklı şirketi aracılığı ile Kraliyet ailesinin yaşadığı Buckingham Sarayı’nın mutfaklarına soğuk odalar kuran ve Afrika’da bazı ülkelere tematik kar mekânları kurma çalışmalarında bulunan Cantek Enerji ve Soğutma firması, sektörde farklılık yaratmak ve ürünü doğru saklamanın önemini vurgulamak amacıyla üreticiler için “Elma Ekonomisi” kitabı hazırladı.

Elmanın tarihçesi, üretimi, toplanması ve saklanma koşulları, Türkiye’de ve dünyada gelişmiş metotların nasıl uygulandığı, Türkiye’de elma suyunun kaça satıldığı, elma bahçesi oluşturmak için kaç para harcanması gerektiği, işletme maliyeti ve elmanın ne kadarının soğuk tüketildiği gibi konularda bilgilerin yer aldığı kitap, bahçecilik konusunda Türkiye’nin en eski ve kendisi de akademik kariyerinin yanı sıra bahçecilik ile uğraşan Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe ve Bitkiler Öğretim Üyeliğinden emekli olan Prof. Dr. Rahmi Türk ile Cantek Yönetim Kurulu Başkanı Can Hakan Karaca önderliğinde hazırlandı ve yayınlandı.

“Elma Ekonomisi” adlı kitabın tarım sektörü için olduğu kadar elma üreticileri için de referans niteliğinde bir kaynak kitap olacağını belirten Cantek Soğutma A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Can Hakan Karaca, kitap hazırlanırken tüm bölgelerdeki elma üreten bahçe sahipleriyle ve elma depolayan yatırımcılarla konuştuklarını, ABD, Hollanda, İtalya, Fransa ve Çin gibi elma ekonomisi güçlü ülkelerde incelemeler yaptıklarını söyledi. Can Hakan Karaca, “Dünyada elmanın en büyük üreticisi olan ülkemizde maalesef sezonu dışında pek de fazla elma yiyebildiğimiz söylenemiyor. Bu kitap 365 gün elma yiyebileceğimiz günlerin gelişini hızlandırmak için yazıldı” dedi.

Pazar payı sağlıklı ve doğru depolama ile artar
Türkiye’nin dünyanın en büyük 3’ncü elma üreticisi olmasına karşın 140 milyar dolarlık pazardan ancak yüzde 3-5 pay alabildiğine dikkati çeken Can Hakan Karaca, Türkiye’de 3 milyon ton, Çin’de ise 30 milyon ton elma üretildiğini belirtti, Çin’de elmanın kilosunun 2,5 dolar iken Türkiye’de elmanın 1 doları bile bazen zor gördüğünü söyledi. Türkiye’de elmanın en iyi saklanabileceği atmosfer kontrollü soğuk depo oranı yüzde 2, Avrupa ve Amerika’da bu oranın yüzde 90-95 olduğunu ifade eden Can Hakan Karaca, pazar payının ancak sağlıklı bir soğuk depolama ile artabileceğini, kitapta özellikle bu konuda üreticilere bilgiler aktarıldığını kaydetti.

Dünya elma üretim ve tüketimi hızla artacak
Kitabın bilimsel direktörü Prof. Dr. Rahmi Türk de, kutuplar hariç yer kürenin her ikliminde yetişen elmanın özel bölgeler hariç en fazla soğukta depolanan ve insanların en fazla tükettiği ve meyveler arasında kendisine ödenen paradan en fazla fayda sağlanan bir ürün olduğunu söyledi. Prof. Dr Rahmi Türk, elmanın yakın gelecekte üretim ve tüketim trendleri en hızlı artan bir ürün olacağını, pazarın büyüyeceğini ve Türkiye’nin bu pazardan yüksek pay almasının ancak doğru depolama ile oluşabileceğini belirtti.

Everest Tırmanışına da sponsor olmuştu
Türkiye soğutma sektörünün lider kuruluşlarından Cantek Soğutma A.Ş, teknoloji harikası tesislerinde AR-GE çalışmaları sonucunda geliştirdiği “Akıllı Soğutma Makineleri” ile sektörde devrim yaratacak yeniliklere imza atıyor. Soğuk odalar, soğuk oda kapıları ve Led sistemleriyle dünya genelinde 10 binden fazla müşteriye ulaşan CANTEK, dünya soğuk depolama sektörü literatürüne kazandırdığı yüzde 35-70 oranında enerji tasarrufu sağlayan “Akıllı Soğutma Makineleri” ile dünya markası olma yolunda emin ve istikrarlı adımlar atıyor. Geniş bir yelpazede üretim yapan CANTEK, anahtar teslim otel, tatil köyü gibi turizm yatırımları, et, balık, tavuk işletme ve depolama tesisleri, süt ve sütlü mamuller üretim ve stoklama tesisleri, meyve ve sebze depolama tesisleri kuruyor. Enerjinin doğru kullanımını teşvik etmek üzere “Enerjini Doğru Kullan” sloganı ile çeşitli etkinlikler düzenleyen CANTEK, 2010 yılında Nasuh Mahruki ile “Everest Tırmanışı” ve 2013 yılında ise Yasemin Dalkılıç’la “Dünyanın İnanılmaz Dalışları” adlı projeler geliştirdi ve bu projelere sponsor oldu.

Bunları da beğenebilirsin