BKT, TARIMSAL GIDA ODAKLI İTALYAN START-UP’LARININ YANINDA. İKİNCİ ŞİRKET: GestCAV

Serie BKT’nin kasaba ve şehirlerinin spor ve iş mükemmelliğini destekleyen "Birlikte Büyüyoruz" TV formatında, Ferrara’dan bir şirket keşfediyoruz: GestCAV. Geleneksel tarımda dört nesilden sonra GestCAV artık tarımsal enerjiden yararlanmak için yenilikçi bir proje sürdürüyor.

439

BKT ve DAZN tarafından başlatılan “Birlikte Büyüyoruz” TV formatı, Serie BKT ekiplerinden genç yeteneklerle birlikte tarım ve gıda tutkunu genç, yerel girişimcilere bir platform sunuyor. Sonuç olarak karşımıza hayatta olduğu gibi sporda da büyüme ve yeni şeyler deneme arzusunun birlikte ilerlediği İtalya bölgelerinin eşsiz bir portresi çıkıyor.

Birlikte Büyüyoruz” projesinin ikinci yayınında, konum Ferrara ve iki yıldız da SPAL’in orta saha oyuncusu ve İtalyan 21 yaş altı takımı oyuncusu Salvatore Esposito ve fosil yakıtlara yönelik en devrimci alternatiflerden biri olan tarımsal enerjiyi kullanmaya odaklanmış bir start-up geliştiren, Ferrara’da bir aile şirketi olan GestCAV’dan Riccardo Minarelli.

Ferrara’da GestCAV – Gestioni Agricole Cavallari şirketinde, Ricardo Minarelli bir süredir enerji üretmek için tarımsal ürünlerin kullanımını deniyor.

Cavallari ailesindeki tarım geleneği köklüdür: toprak sevgisi ve toprakta çalışma deneyimi gibi gerçek değerlerle bir araya gelen dört nesil. Ayrıca Riccardo’nun çalışmaları sayesinde, şirket yakın zamanda tamamen tarımsal kaynaklı yenilenebilir enerji üretimine yatırım yapmaya karar verdi.

Amacımız, ürünleri, özellikle yan ürünleri, atık üretmeyen işlemler uygulayarak yenilenebilir, temiz enerjiye dönüştürmek,” şeklinde açıklıyor Riccardo,“Ürünler organik olduğu için bir sonraki hasada değerli gübre sağlamak amacıyla, dönüştürme işleminden kalanlar toprağa geri dönüyor. Projemizle gurur duyuyorum, bölgesel düzeyde de yeni ve ilginç şeyler yapmanın mümkün olduğunu göstermek istiyorum; kırsal kesime dönüşü teşvik etmek ve bir gün tarımsal enerji üreten önde gelen İtalyan tarım şirketlerinden biri olmak istiyorum.”

2012’den beri GestCAV bünyesinde temiz ve yenilenebilir elektrik üretmek için bir biyogaz tesisi bulunuyor. Bu işlem, mısır ve tritikale silajını biyogaz adı verilen ham gaza dönüştüren bir fermantasyon süreci sayesinde gerçekleşiyor. Ortak jeneratör aracılığıyla bu gaz, üretim işlemleri için kullanılacak elektrik ve ısıya dönüyor.

Kısa süre önce de tarımsal üretimden değer oluşturmanın bir başka örneği olarak biyometan üretim tesisi kuruldu. Burada da tesis, biyogaz üretmek için fermente edilen buğday samanı ve kurutulmuş mısır sapları gibi yan ürünlerle çalıştırılıyor. Bu daha sonra biyometan olarak rafine ediliyor ve sisteme ekleniyor.

GestCAV projesi BKT’nin dikkatinden kaçmadı ve bu nedenle DAZN-BKT formatı “Birlikte Büyüyoruz” programının bir bölümü bu şirkete ayrıldı.

Genç yetenekleri keşfetmek ve desteklemek, elbette BKT’nin yüksek sosyal duyarlılığı sayesinde ve aynı zamanda özellikle tarımsal gıda sürdürülebilirliği ile ilgili olmak üzere yeni fikirlere açık olması nedeniyle yapmayı sevdiği bir iştir. Bu alan, dünya çapında önde gelen tarım lastiği üreticilerinden biri olan BKT için son derece önemli bir sektördür.

 

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap