Bayer’den Yabancı Otlarla Mücadelede Yeni Çözüm

Bayer Crop Science, Türk tarımına ve çiftçisine sunduğu hizmetlerine bir yenisini daha ekleyerek yabancı otlarla mücadelede kullanılan yeni ürünü Kelt’i tanıttı. Yetkili bayilerin ve Bayer’in üst düzey yöneticilerinin katılımı ile gerçekleşen lansmanda, tarımsal faaliyetlerde önemli bir yer tutan yabancı otlarla mücadelede Entegre Yabancı Ot Yönetimi’nin önemine de değinildi.

Bayer Crop Science Pazarlama Müdürü Mathieu Hingant, lansmanda yaptığı konuşmasında “Bayer olarak tohumdan hasada kadar her alanda yenilikçi ve yüksek kalitede verim sağlayan çözümler sunuyoruz. Bu bağlamda çiftçilerin alışkanlıklarını değiştirecek yenilikçi bir ürün olan Kelt’i geliştirdik. Kısa zamanda çoğalan ve mücadele edilmediğinde hızla tarlaya yayılan ve verimi önemli oranlarda azaltan yabancı otlara karşı geliştirilen Kelt, bugüne dek kullanıldığı tüm ülkelerde çok iyi sonuçlar verdi. “Entegre Yabancı Ot Mücadele Yönetimi”nin prensipleri doğrultusunda yabancı otlarla mücadeleye, entegre bir yaklaşım sunuyor ve her aşamada çiftçiye destek oluyoruz” dedi.

Toplantıda Bayer’in çiftçiler için geliştirdiği yepyeni bir platform olan “4mevsim”in de tanıtımı yapıldı. Sektöre ait önemli ve güncel bilgilerin paylaşıldığı üyelere özel platform ile çiftçilerin üretkenliklerini arttırmak ve harcamalarını daha doğru biçimde yönetmek hedefleniyor. İlk olarak Trakya bölgesindeki buğday çiftçisi ile buluşan platform ilerleyen dönemlerde Türkiye genelindeki tüm üreticilerle buluşacak.

Tohumdan hasada çözüm üretmek üzere çalışmalarını sürdüren Bayer, geçtiğimiz günlerde tarımsal potansiyeli yüksek illerinden Tekirdağ’da “Yabancı Ot Direnci” başlıklı bir sempozyum düzenledi. Bayer Crop Science Pazarlama Müdürü Mathieu Hingant’ın açılış konuşmasını yaptığı sempozyumda, yabancı ot ile mücadelede doğru ürün kullanımının önemi vurgulandı. Hingant, yenilikçi Kelt ürünün lansmanı ile ilgili şunları söyledi: “Artan bir nüfus ve bununla beraber artan gıda ihtiyacı ile karşı karşıyayız. Bu ihtiyaçları karşılamak için daha çok üretim yapılmalı, bu üretim ise sürdürülebilir olmalı. Yabancı ot, verimli üretimde sorunların temelini oluşturuyor; bu sorun, inovatif bir firma olan Bayer’in özellikle ele aldığı, nasıl savaşacağı konusunda çalışmalar yaptığı bir konu. Bayer olarak amacımız, bu sorunla entegre bir biçimde mücade etmek. Bunlardan bir tanesi toprağın hazır olması, diğeri ekim zamanı. Bayer olarak, hedefimiz her zaman tohumdan hasada çözüm getirmek“.

Bayer CropScience Teknik Müdürü Dr. Akın Aksoy ise konuşmasında entegre yabancı ot mücadelesine dikkat çekti. Aksoy, sürekli herbisit uygulandığında dirençle karşı karşıya kalındığını vurgulayarak, “Üretici, herbisiti doğru şekilde, uygun şartlarda kullanmış ve yabancı ot buna rağmen ölmemişse, direnç kazanmış demektir. Direncin oluşmaması için herbisitin yanında mekanik mücadele, ürün münavebesi, sağlıklı tohum gibi kontrol etmenlerini bir arada kullanmamız gerekiyor. Direnç oluşursa düşük verim elde edilir. Örneğin, bir biçerdöver dirençli tarlada hasat yaptıktan sonra başka bir tarlaya hasada gittiğinde oraya tohumu yayabilir. Bu konuda alet temizliği de oldukça önemlidir; sadece herbisit kullanımı yeterli olmayabilir. Entegre yabancı ot mücadelesi mutlaka uygulanmalıdır“ dedi.

Sempozyumunun kapanışında söz alan çiftçilerin deneyimlerini aktarırken dikkat çektikleri konu ise Kelt’i ekmeklik buğday üreticilerine tavsiye etmeleri oldu.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap