Bağcılık Alanında Yenilikçi Çözümler Vinitech-Sifel 2014 Fuarı’nda Sergilenecek

Uluslararası pazarda uzmanlık ve inovasyonu biraraya getiren şarap ve bağcılık fuarı Vinitech-Sifel, Bordeaux Parc des Expositions’da 2-4 Aralık tarihlerinde kapılarını açıyor.

Bağ bahçe tarım ürünlerine yönelik sektörlerin küresel sunumunu ve en son yenilikleri temsil edecek 850 katılımcı ve Fikirler Forumu kapsamında gerçekleşecek 30 konferans ile Vinitech-Sifel 2014, sebze-meyve ve şarap üretim sektörlerinin vitrini olacak.

19. Vinitech-Sifel Fuarı’nda başta İspanya, İtalya, Almanya, Portekiz, İsviçre olmak üzere 20 civarında ülkeden 850 katılımcı, 1200 markayı temsil edecek. Fuarda yer alan sektörler; sebze-meyve (2500m2), hizmet ve eğitim (3500m2), şarap imalat ekipmanları (24000m2), ambalaj ve şişeleme (13000m2) ve kültür teknikleri (20000m2) olmak üzere 5 alanda toplanacak. Ayrıca 65 000 m2’lik fuar alanı içindeki “inovasyonlar ve yeni ürünler” alanı; fuar katılımcıları tarafından bildirilen son ekipmanların yanı sıra İnovasyon Ödülleri kapsamındaki ürünleri de ziyaretçilere sunacak.

Bordeaux Sergi, Kongre ve Fuar Başkanı Eric Dulong fuar hakkında şöyle konuştu:
“Vinitech-Sifel 2014; inovasyon, teknoloji atılımları ve proaktif düşünmeye önem veren şarap, sebze-meyve üretim sektörlerinin tüm çözümlerinin kapsamlı bir vitrinidir. İnovasyon ödülleri bunun mükemmel bir yansıması. Vinitech-Sifel bu sektörde gelişmeleri sağlayan inovasyon güdüsünü tanımlama ve ödüllendirmede öncüydü ve biz de bunu desteklemeye kendimizi adadık. Vinitech-Sifel’intrendlere dikkat çeken, deneyim katan ve gelecekle ilgili planlamada düşünme ve tartışmayı teşvik eden ileriye yönelik bir fuar olmasını istiyoruz. Bu sebeple 2012 yılında şarap, sebze-meyve üretim sektörlerinde ulusal yatırım planlarının anketini başlattık. Bu özellikle farklı sektörlerin nasıl başarılı olduğunu katılımcı ve ziyaretçilerimize göstermemiz için önemlidir. 2014 yılı anketi sektörlerin yatırım yapmaya hazır olduğunu ve krizin teğet geçmesi için stratejiler uyguladığını gösteren yükselen trendi doğrulamaktır.”

“Vinitech spesifik bir alanda uzmanlaşmış, kendi klasmanında dünyanın en iyi fuarı”

Promosalons’un İstanbul The Marmara Otel’de düzenlediği Vinitech-Sifel 2014 tanıtım toplantısında konuşan Fuar Yöneticisi Delphine Demade fuar hakkında şu bilgileri verdi:

“Kültür teknikleri bölümünde bağ ve toprağı işlemekle ilgili bütün materyaller bulunuyor. Bağ bahçe tipi traktörleri, ilaç püskürtme materyalleri, bağbozumunda kullanılan bütün materyallerin bulunduğu bölüm burası. Olgun bir bağı da yeni bir bağı da en iyi şekilde hazırlayacak en ufak detaylar dahi burada sergileniyor. Ayrıca bağ bahçe tarımına yönelik traktörler de burada sergileniyor. Bağcılıkla ilgili dünyadaki en ünlü markaların hepsi bu fuarda. “

“Bağcılıkta kullanılan makinelere yönelik tüm yenilikler inovasyon bölümünde sergilenecek. Mesela fuarda sergilenen yeniliklerden biri yerden giderek bütün toprağı işleyen bir makina. Bağbozumu sırasında aynı anda yan sıradaki üzümleri de topluyor. Eskiden bunu yapmak mümkün değildi, bağ boyunca uzun gidiş gelişler yaparak ürünleri toplamak zorunda kalınıyordu. Örnek verebileceğim bir de dikim için özel bir makina var. Bu makina fideleri aynı anda iki sıraya simultane olarak, önceden belirlenen aralık mesafelerinde dikebiliyor. Ayrıca 2 ayrı sıradaki fideleri farklı boyutlarda dikebilme özelliğine de sahip. Bu makine başlangıçta elma için tasarlanmış bir makina olmasına rağmen üzüme adapte edilerek inovatif bir değer kazandırılmış.”

Bunları da beğenebilirsin