Avrupa Komisyonu Dow – Dupont birleşmesine koşullu onay verdi

Header template for the ShowStyle Briefcase Display

Onay süreci anlamında bir kilometre taşı olan bu gelişme, şirket birleşmesi işleminin tamamlanmasına yönelik de önemli bir adım teşkil ediyor. Birleşme işleminin ardından da üç alanda bağımsız, halka açık şirket kurulması planlanıyor. İşlem sonucunda, büyüme sinerjilerinde 1 milyar dolarlık potansiyelle birlikte yaklaşık 3 milyar dolarlık önemli maliyet sinerjisi ortaya çıkması bekleniyor. Daha uzun vadede şirketlerin tarım, özel ürünler ve malzeme bilimi alanı olmak üzere üçe ayrılması sonucunda hissedarlar ve müşteriler için daha da büyük değerlerin, çalışanlar için de daha çok fırsatın ortaya çıkması bekleniyor.

Avrupa Komisyonu’nun onayının, DuPont ve Dow şirketlerinin onayla ilişkili olarak Komisyona iletilen taahhütlerinin yerine getirilmesi koşuluna bağlı olduğu bildirildi. Bu koşula göre  DuPont, sahip olduğu Hububatta Geniş Yapraklı Yabancı Ot İlaçları (Cereal Broadleaf Herbicides) ve bazı insektisitler (böcek öldürücü ilaçlar -Chewing Insecticides) ürün portföylerini elden çıkaracak.  DuPont ayrıca, tohum işleme, nematisid ve son aşama Ar-Ge programları dışında kalan  Bitki Koruma Araştırma ve Geliştirme (AR-GE) bölümünü de elden çıkaracak. DuPont, muaf tutulan ürünleri geliştirmeye ve piyasaya kazandırmaya devam edecek. Piyasaya sürülen ürünlerin desteklenmesi ve DuPont bünyesinde kalacak Ar-Ge programları için ihtiyaç duyulan personel de bu koşuldan muaf tutuluyor. DuPont hâlihazırda adı geçen bitki koruma varlıklarını elden çıkarmak üzere müzakereleri yürütmektedir.

Dow Chemicals ise Etilen Akrilik Asit (EAA) kopolimerleri ve iyonomerleri küresel iş kolunu elden çıkarmak üzere 2 Şubat 2017 tarihinde SK Global Chemical Co. LTD ile anlaşmaya vardığını duyurmuştu. Bu elden çıkarma işlemleri de, düzenleyici kurumlara sunulacak dosyalar, yerel istihdam kanun ve düzenlemeleri dâhil diğer kapanış koşullarına ek olarak Dow ile DuPont’un şirket birleşmesi işlemini tamamlamaları koşuluna bağlandı.

DuPont’un bitki koruma iş kolunun bir bölümünün elden çıkarılmasını müteakip, Dow-DuPont birleşmesinden ortaya çıkacak Tarım Şirketi  , mısır ve soya geniş yapraklı ve ot kontrolünde mükemmel bir portföy ile tahıl zararlılarının kontrolü portföyü, DuPont’un hastalık kontrolündeki güçlü pozisyonu ve Dow AgroSciences’ın sektör lideri insektisid portföyü de dâhil olmak üzere güçlü bitki koruma varlıklarını elinde tutmaya devam edecektir. Tarım Bölümü büyümeyi hızlandıracak şekilde konumlanmış olacak; hem tohum hem de kimya sahalarında kuvvetli yapılanmaları güçlendirerek yenilikçi çözümlerden oluşan üstün bir portföy, daha fazla seçenek ve değere karşılık rekabetçi fiyatlarla dünyanın dört bir yanındaki çiftçilere daha iyi hizmet verecektir.

Şirketler, tamamlanacağına inandıkları bu birleşmeye yönelik geri kalan yetkili makamlardan da onay almak üzere düzenleyici kurumlarla yapıcı şekilde çalışmaya devam etmektedirler.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap