Asem Tarım, Automechanika Frankfurt’ta…

Otomotiv yedek parça sektöründe dünyanın en büyük aftermarket etkinliği olarak gösterilen Automechanika Frankfurt 2016 Fuarı, 13-17 Ekim 2017 tarihleri arasında Almanya’da gerçekleşti. Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren birçok kurum fuarda yerini alırken, farklı sektörlerden katılımlar da fuara renk kattı. Tarımsal mekanizasyon alanında dünyanın en büyük markaları için yedek parça tedarikçisi olarak faaliyetlerine devam eden Asem Tarım da Automechanika Frankfurt 2016 katılımcıları arasındaydı. Yaklaşık 30 ülkeye ihracat yapan Asem Tarım Genel Müdürü Sezai Çelik ile marka ve fuar hakkında kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

 Asem Tarım’dan kısaca bahseder misiniz?

Asem Tarım faaliyetlerine 1998 yılında İstanbul’da başladı. Kurulduğumuz ilk dönemde John Deere marka traktör ve biçerdöver makinaları için yedek parça üretimi gerçekleştirdik. Devamında Laverda biçerdöver makinalarının ve Gallignani balya makinalarının orjinal yedek parça ithalat ve ihracatını yapmaya başladık. Bugün ise alanında dünyanın en önemli markaları arasında gösterilen New Holland, Claas, Deutz biçerdöver makinaları ve Welger, Cicoria, John Deere, Claas, New Holland balya makinalarının orijinal yedek parçalarının ithalat ve ihracatını gerçekleştiriyoruz.

Birçok farklı markanın yedek parçaları için çalışmalar yapıyorsunuz. Daha güçlü olduğunuz bir marka ya da grup var mı?

Üzerinde çalıştığımız tüm markalarda esas amacımız kaliteyi yakalamak. Ancak bazı markalardaki deneyimimiz daha fazla.yeni-2 Örneğin John Deere. Tedarik ve satış alanında oldulça güçlü olduğumuzu söyleyebiliriz.

 

 Kurum olarak hangi pazarlara ihracat gerçekleştiriyorsunuz?

Asem Tarım olarak şu anda yaklaşık 30 ülkeye ihracat yapıyoruz. Genelde tarımın yoğun olduğu Balkan ülkelerinde daha aktif çalışmalarımız var. Örneğin Romanya’da oldukça etkili çalışan satış ağımız mevcut. Yunanistan, Slovakya, Moldova gibi tarım ülkelerine de ihracatımız devam ediyor.

Üretim konusunda kimlerle çalışıyorsunuz?

Her ürünümüz için farklı ama temeli sağlam olan işbirlikleri ile ilerliyoruz. Hidrolik için farklı, balata için farklı kurumlardan destek alıyoruz örneğin. Biz ürün hakkında bilgi veriyoruz. Onlar da en kaliteli şekilde üretimi yapıp bize teslim ediyorlar. Yaklaşık 100-150 firmayla birlikte çalışmalarımızı yürütüyoruz.

İmalat aşamasında bizim için kalite çok önemli. Belgeler konusunda da aynı hassasiyete sahibiz. Genelde ürünler 1., 2. ve 3. seviye kaliteyle adlandırılır. Bizim tercihimiz her zaman 1. kalite ürünler alıp satmak üzerinedir. Bu konudaki yaklaşımımız ‘az ama kaliteli’ ürünler kullanmak.

 Automechanika Frankfurt Fuarına daha önce de katıldınız mı?

Bu yıl ikinci kez bu fuara katılıyoruz. Tüm dünyada fuarların sayısı gün geçtikçe artıyor. Genelde katılımlar prestij amaçlı oluyor. Burada kazandığımız iş ortaklıklarımız da oluyor. Bir kişi bile bizim için önemli. Fuarları genelde marka tanıtımı ve yeni ürün lansmanı olarak görüyoruz. Fuarlar iş ilişkileri açısından olumlu dönüşler sağlıyor.

 Tarım fuarlarına katılıyor musunuz?

Tarım fuarı olarak sadece İtalya’da düzenlenen Eima Fuarı’na katılıyoruz. Türkiye’deki tarım fuarlarında yer almıyoruz. Bunun yerine il, ilçe seyahatlerimizle müşteri ziyaretleri gerçekleştiriyoruz. Bunların dışında iki yılda bir Automechanika İstanbul Fuarı’na katılım gösteriyoruz.

 

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap