Anadolu’nun Zeytinyağları İtalya’da Ödüllendirildi

Anadolu’ya özgü zeytinlerden üretilen zeytinyağı türleri ile uluslararası literatürde yer edinmeyi hedefleyen Nar Gourmet Anadolu Koleksiyonu’nun Antalya Beylik ve Antalya Tavşan Yüreği çeşitleri, İtalya’nın Milano kentinde düzenlenen Monocultivar Olive Oil Expo2015’te “Altın Ödül”e layık görüldü. Ayrıca Nar Gourmet, zeytinyağı kalitesinde fark yaratan üretici firmaların onurlandırıldığı “Dinasty of the Year” ödülünün de sahibi oldu.

İtalya’nın Milano kentinde gerçekleştirilen Monocultivar Olive Oil Expo2015 organizasyonunda Nar Gourmet Anadolu Koleksiyonu ürünlerinden Antalya Beylik 9.0, Antalya Tavşan Yüreği 8.5 puan alarak Top Class sınıfında değerlendirildi. Nar Gourmet tarafından, yerinde üretilen iki zeytinyağı da “Altın Ödül”e layık görüldü. Ayrıca Antalya zeytinyağları ile Nar Gourmet, değerlendirmede “Dinasty of the Year” ödülünün de sahibi oldu. Dinasty of the Year ödülü, yerel çeşitlerden kaliteli zeytinyağı elde etme sürecinde üstün fark yaratan zeytinyağı üreticisi şirketlere veriliyor.

Anadolu Koleksiyonu ürünlerinden Antalya Beylik ve Antalya Tavşan Yüreği, Nar Gourmet tarafından hayata geçirilen ”Anadolu Zeytinyağları Projesi” kapsamında üretiliyor. Türkiye’de ilk kez uygulanan proje ile Anadolu’nun eşsiz zeytinleri kendi bölgesinde toplanıp özel olarak tasarlanan bir tır ile yerinde, mobil olarak iki saat içinde işleniyor. Proje, kusursuz naturel sızma zeytinyağı üretiminde bir ilke imza atarken, üretimde tek çeşit tek bölge özelliğini vurguluyor. Monocultivar Olive Oil Expo organizasyonunda da bir bölgeye has tek çeşit yerel zeytinlerden edilen çok nadir yağları değerlendirilerek ödül veriliyor.

Nar Gourmet Genel Müdürü Samir Bayraktar, Anadolu Koleksiyonu ürünlerinin aldığı ödüller konusunda şunları söyledi: “Bugüne kadar gerçek değeri bilinmeyen yerel zeytin çeşitlerinden kusursuz natürel sızma zeytinyağı elde etmek için çıktığımız yolda ne kadar doğru adımlar attığımızı görüyoruz. Ürünlerimiz Türkiye’de olduğu kadar, dünyadaki uzmanlar tarafından da en değerli zeytinyağları arasında değerlendiriliyor. Zeytinyağlarımızın aldığı bu ödüller bizlere mutluluk ve gurur veriyor.”

Ürün yelpazesi içinde toplam 13 kategoride 350 çeşit ürün yer alan Nar Gourmet, ABD, Kanada, Japonya, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya gibi ülkelere ihracat gerçekleştiriyor.

Bunları da beğenebilirsin