Anadolu Motor: “Ana hedefimiz ihracat”

Serkan Eriş

Anadolu Motor Genel Müdürü

Anadolu Motor olarak katılım gösterdiğimiz en önemli tarım fuarlarından biri Burtarım. Burada ilk kez kendi üreteceğimiz bir ürünün lansmanını yaptık.  Bizim için gerçekten çok heyecan verici ve ilginç bir tecrübe oldu. Bursa her zaman önemli bir fuar. Türkiye’nin en önemli üç tarım fuarından birisi. Hem satış hem tanıtım anlamında bizim her zaman önemsediğimiz bir fuar. Ancak bu yıl lansmanımız nedeniyle bizim için ayrı bir önemi var. Burada halen distribütörlüğünü yaptığımız Landini traktörlerinin üreticisi Argo Tractors ile aldığımız yatırım ortaklığı kararı sonrasında üretime başlayacağımız Landini Globe serisini tanıttık. Bu ürün Türkiye’nin şartlarına uygun 50 ve 75 beygir aralığında beş farklı modelden oluşacak. Üç silindirli motoru var. Hem iki çeker hem tek çeker farklı versiyonları olacak. 8×8  12×12 farklı şanzıman seçenekleri var. Çok kapsamlı bir ön araştırma yaptık. Çiftçilerimizin genel anlamda beklentilerini anlamak için. Tamamen de ürünler buna göre tasarlandı. Landini’nin dünyada üretmediği bir seri. Sadece Türkiye pazarını hedeflemiyoruz. Bu ürünü yurt dışında da satacağız.

Anadolu Grubu ne iş yaparsa yapsın öncelikle ilk 3 içerisinde sonra da lider olmayı hedefler. Bizim hedefimiz ilk üç arasında olmak. Bunun için de 5 yıllık bir hedef koyduk kendimize. Gerçekçi olduğunu düşünüyoruz. Hedefimize ulaşacağımıza inanıyoruz. İlk yıl için çok iddialı bir hedef koymadık. Çünkü bizim için de anlama, öğrenme yılı olacak. Ama hedefimiz Türkiye’deki üç büyük oyuncudan biri olmak.

Fuardaki ikinci lansmanımız da kullanım kolaylığıyla tarım sektöründe benzersiz bir performans sunan otomatik şanzımanlı çapa makinesi Antrac Smart. Anadolu Motor mühendislerinin hayata geçirdiği benzersiz özellikleriyle bir ilk olan Antrac Smart, otomatik şanzımanı sayesinde çapa yaparken vites değiştirme ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Motorun gücünü toprağın şartlarına göre otomatik ayarlayarak hem güç hem de yakıt tasarrufu sağlarken, ergonomik tasarımıyla da kullanıcıların toprağı zahmetsizce işlemesine imkan veriyor. Toprağın durumuna göre, arazi şartlarına göre, eğime göre şanzıman motordan alacağı gücü kendisi belirliyor. Bu hem çok ciddi bir kullanım kolaylığı hem de büyük bir yakıt tasarrufu sağlıyor. Bu ürünümüzün geliştirme aşamasında da çiftçilerimizin bilgilerine başvurarak nasıl bir ürüne ihtiyaçlarını olduklarını sorarak hareket ettik.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap