Adana Tarım Fuarı rekorla başladı

Geçen yıl 220 katılımcı firma ile açılan Fuarların bu yıl 250 firma ile açılarak %13’lük bir büyüme kaydettiğine vurgu yapan TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz, “Bugün Adanamız için tarihi günlerden birini yaşıyoruz. Geçen yıl uluslararası nitelik kazanan Adana Tarım ve Sera-Bahçe Fuarlarımızda 173 yabancı kişilik alım heyeti ağırlarken bu yıl 250 kişilik yabancı alım heyetini ağırlıyoruz. Geçen yıl 30 bin m²’de fuarımızı açarken bu yıl 35 bin m²’ye çıkardık. Adana’da fuarcılığın başladığı tarihten bu yana düzenlediğimiz en büyük fuarla karşınızdayız. Toplam %16’lık bir büyüme gerçekleştirdik. Pazar akşamına kadar açık olan fuarımızda önemli yatırımların temellerinin atılmasını bekliyoruz. Adana’nın fuarlar kenti olmasında emeği geçen başta Sayın Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Ticaret ve Borsa Başkanlarımıza, Adana İl Tarım Müdürümüze, Ziraat Odalarımıza, kurum ve kuruluş temsilcilerimize ve katılımcı firmalarımıza teşekkür ediyoruz. Fuarımız Adanamız ve bölgemiz için hayırlı olsun” dedi.

Adana 11. Uluslararası Tarım ve Sera- Bahçe Fuarları görkemli bir törenle açıldı. Açılışa; TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkan V. Mehmet Gökoğlu, T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Yayın ve Tanıtım Hizmetleri Daire Başkanı Sürur Kır, Adana Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Muhammet Ali Tekin, Adana Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Bilgiç, Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Şeref Can, AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni, Çukurova Fuarcılık Genel Müdürü Burak İnceoğlu, kaymakamlar, belediye başkanları, çok sayıda kurum ve kuruluşun temsilcisi ve vatandaşlar katıldı.

Hedef: 200 bin ziyaretçi

Nil’den sonra Akdeniz’in en büyük deltası Çukurova Deltasında yer alan Adana, esas gelişimini tarım ürünlerinden ve tarıma dayalı sanayiden sağlıyor. Adana, pek çok ilden farklı olarak toplam yüzölçümünün yüzde 38’i ile tarım yapmaya müsait. Mevsim şartlarının da elverişli olması nedeniyle Adana, “Tarımın Başkenti” olarak anılıyor. Tarım sektörünün lokomotif kentlerinden biri olan Adana’da düzenlenen 11. Uluslararası Tarım ve Sera-Bahçe Fuarları da bölgede büyük ses getiriyor. Türkiye’nin dört bir yanından tarım firmalarını bir araya getiren Fuar, Türkiye’nin dört bir yanından gelen 250 sektör temsilcisini tek çatı altında toplandı.

Ürün çeşidi bakımından Türkiye’nin en zengin bölgelerinin başında Çukurova’nın geldiğini belirten Alagöz; “Çukurova’nın bereketli topraklarında büyüyerek gelişen ve Tarım ve Sera Bahçe konusunda Çukurova’nın tek uluslararası etkinliği olma özelliğini taşıyan Fuarlarımız, her geçen yıl büyük bir ivme göstererek hem katılımcıları hem de ziyaretçileri memnun ediyor. Geçtiğimiz yıl 175 bini aşkın ziyaretçi ağırladığımız fuarlarımızda bu yılki hedefimiz ise 200 bin…” dedi.

Yurt içindeki ve yurt dışındaki tanıtım faaliyetlerini 1 yıl boyunca aralıksız sürdürdüklerini dile getiren Alagöz, fuarda bu yıl İran, Azerbaycan, Gürcistan, Kıbrıs, Bosna Hersek, Makedonya, Filistin, İsrail ve Ukrayna’dan alım heyetleri ağırlayacaklarını dile getirdi. Geçen yıl 69 ilden ziyaretçi ağırladıklarını hatırlatan Alagöz, bu yıl Tüm Türkiye’den ziyaretçi beklediklerini sözlerine ekledi.

10 yılın rekoru kırılıyor

Adana Uluslararası Tarım ve Sera-Bahçe Fuarlarının son 10 yılda ziyaretçi sayısını 3 kat arttırdığına dikkat çeken Alagöz, fuar anketlerini incelediklerinde ziyaretçilerin yüzde 96’sının fuarları tekrar ziyaret etmek istediklerini söyledi. Alagöz, ziyaretçilerin fuardan memnun olarak ayrılmanın yanı sıra yüzde 96’sının tekrar ziyaret etme talebinin olmasının ise kendilerini çok mutlu ettiğini ifade etti. Son 10 yılın katılımcı ve m² rekorunu da kırdıklarını belirten Alagöz, fuarların her geçen yıl büyük bir ivme kazandığına dikkat çekti.

Bugüne kadar Adana Tarım ve Sera- Bahçe Fuarlarını 1 milyon 500 bin kişi ziyaret ettiğini vurgulayan Alagöz, fuarlara 10 yılda yaklaşık 2 bin firmanın katıldığını sözlerine ekledi.

4 gün boyunca seminer

T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı öncülüğünde Fuarda, 4 gün boyunca çeşitli seminerler verilecek. Modern Sulama, Yerli Mısır Çeşitleri, Atatürk ve Tarım, Tarımda Kadın Eli, Akdeniz Meyvesineği ve Mücadelesi, Büyükbaş Hayvan Beslemesinde Yeni Metotlar ve Çukurova’da meyveciliğin geliştirilmesi hakkında alanında uzman kişilerce paneller düzenlenecek. Bu yıl 7.si düzenlenecek olan Geleneksel Bal Yarışması ise 11 Kasım Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Türkiye’nin dört bir yanından getirilecek olan ballar, jüri üyeleri tarafından tadılacak. Dereceye girenlere ise çeşitli ödüller verilecek.

Adana 11. Uluslararası Tarım ve Sera-Bahçe Fuarları 8-12 Kasım tarihleri arasında TÜYAP Adana Fuar ve Kongre Merkezi’nde 8 – 11 Kasım tarihlerinde 09:30-19:00 saatleri arasında 12 Kasım’da ise 09:30 ila 17:00 saatlerinde ziyaretçilerini bekliyor.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap