DFS GIDA, TOMRA BLIZZARD İLE İŞLEDİĞİ KURU DOMATES VE YARI KURUTULMUŞ DONDURULMUŞ DOMATESLERİN TAMAMINI İHRAÇ EDİYOR

Türkiye’nin ihracat lideri olduğu kuru domates ve yarı kurutulmuş dondurulmuş domates alanının önde gelen firmalarından DFS Gıda, ürün kalitesi ve güvenilirliğini arttırmak üzere TOMRA’nın Blizzard makinesini kullanıyor.

DFS GIDA, TOMRA BLIZZARD İLE İŞLEDİĞİ KURU DOMATES VE YARI KURUTULMUŞ DONDURULMUŞ DOMATESLERİN TAMAMINI İHRAÇ EDİYOR

DFS GIDA, TOMRA BLIZZARD İLE İŞLEDİĞİ KURU DOMATES VE YARI KURUTULMUŞ DONDURULMUŞ DOMATESLERİN TAMAMINI İHRAÇ EDİYOR

DFS Gıda, 2011 yılında Hami Özer ve İrfan Ertekin ortaklığıyla Manisa’da kuruldu. “Kuru Gıda Çözümleri” anlamında “Dried Food Solutions” kısaltmasından gelen DFS Gıda, işlediği kuru domates ve yarı kurutulmuş dondurulmuş domates ürünlerini ihra ediyor. Dünya genelinde 13 ülkeye ihracat gerçekleştiren ve en büyük pazarı Avrupa ülkeleri olan şirket, TOMRA Food’un ayıklama çözümleri ile yüksek kalitede işleme süreçlerini yönetiyor.

DFS Gıda’nın lokomotif ürünü fırında yarı kurutulmuş dondurulmuş domatesken güneşte kurutulmuş domates, ek ürün oluyor. Sadece yarı kurutulmuş dondurulmuş domates üretimi, 10 bin m2 kapalı alanda gerçekleştiriliyor. Türkiye’de bu alanda ihracat yapan yaklaşık 15 firma varken DFS Gıda, liderler arasında yer alıyor. Kasım 2021’den bu yana TOMRA’nın Blizzard makinesini kullanan DFS, teknoloji yatırımıyla da sektörde örnek teşkil ediyor.

Tohumları kendileri tarafından sağlanan ve Ege Bölgesi’nin topraklarında yetiştirilmiş domatesleri tesislerinde işleyen DFS, ihracatının yüzde 60’ını Avrupa ülkelerine gerçekleştiriyor. Amerika Birleşik Devletleri, Uzak Doğu ve Avustralya’ya da ihracat yaptıklarına değinen DFS Gıda CEO’su Hami Özer; “Rekolteye bağlı olarak yılda 3 ton yarı kurutulmuş dondurulmuş domates, 500 ila 700 ton civarında ise güneşte kurutulmuş domates ihracatı gerçekleştiriyoruz. Yarı kurutulmuş domates, Avustralya’da yaşayan İtalyan ve Yunan ailelerin keşfetmiş olduğu bir ürün. Türkiye iç pazarı, kuru domatesi çok az kullanıyor, fırında yarı kurutulmuş dondurulmuş domatesi ise hiç kullanmıyor.

Dolayısıyla üretimimizin tamamını ihraç ediyoruz. İhracat gerçekleştirdiğimiz tüm ülkeler, gıda güvenliği ve kalitesine üst noktada önem veriyor. Bu nedenle TOMRA’nın ayıklama teknolojilerinden faydalanarak elle ayıklama ile mümkün olmayan bir gıda güvenliği ve kalitesi sağlıyoruz” şeklinde belirtti.

Türkiye, kuru domates ve yarı kurutulmuş ̧ dondurulmuş domates ihracatında lider Türkiye’de güneşte kurutulmuş domates üretiminin son 30 yıla, yarı kurutulmuş dondurulmuş domates üretiminin ise 2000 yılının başlarına dayandığına değinen DFS Gıda Kurucu Ortağı İrfan Ertekin; “Örneğin 2021’de Türkiye’nin toplamda kurutulmuş işlenmi domates ihracatı, yaklaşık 40 bin ton civarında. 17-18 bin ton fırında yarı kurutulmuş dondurulmu domates ve 22-23 bin ton kurutulmuş işlenmi domates ihracatı söz konusu. Türkiye, bu iki alanda dünyada lider konumda ve Türkiye haricinde ihracat yapan başka üretici ülke bulunmuyor. Üretim yapan ülkeler ise genelde kendi iç tüketimleri için bu ürünleri kullanıyor. Dolayısıyla ihraç ettiğimiz ürünlerin kalitesi çok önemli. Çok yüksel hacimli üretimler olmasa da ülkemizin kalitede de liderliğini koruması gerekiyor.

Bu nedenle yüksek teknolojiyi kullanarak üretim yapmamız önem arz ediyor ve DFS, teknoloji yatırımları ile sektördeki ender firmalardan biri” diyerek açıkladı.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap