5E Serisi Türk Çiftçisinin İstediği Opsiyonlara Sahip

Dünyanın önde gelen tarım makinaları üreticilerinden John Deere, Türkiye pazarı için geliştirdiği ürünlerini BurTarım 2014 Fuarı’nda sergiledi.

John Deere Türkiye, 14-18 Ekim 2014 tarihleri arasında 12. kez düzenlenen BurTarım-Bursa Uluslararası Tarım Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı’nda Türk çiftçisiyle buluştu. Açık alandaki geniş standı ve ürünleriyle ziyaretçilerini ağırlayan John Deere Türkiye, ziyaretçilerin ilgi ve beğenisi topladı.

BurTarım Fuarı’nda ziyaret ettiğimiz John Deere Pazarlama Uzmanı Yaşar Türk sorularımızı yanıtladı.

John Deere’in üretim ve pazarlama faaliyetleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Bir Amerikan şirketi olan John Deere, dünya üzerinde satış pazarlama faaliyetlerini 4 bölgeye ayırmış durumda. Türkiye, Avrupa bölgesinin içine dahil olduğu 2. bölgede yer alıyor. 2. bölgenin de yönetim merkezi Almanya. Traktör ve makinelerimiz farklı ülkelerde üretiliyorlar. 6000 serisi traktörlerimiz Almanya’nın Mannheim şehrinde üretiliyor. Kabinler Bruchsal’daki kabin fabrikasında üretilip Mannheim’a gönderiliyor. Motorlar, Fransa Saran’daki motor fabrikasında üretiliyor. Bağ-bahçe ürünlerimiz, bağ-bahçe tarımının yaygın olduğu İtalya, İspanya gibi Akdeniz ülkelerinde üretiliyor. 5E serisi küçük beygir gücü segmentindeki traktörlerimiz Hindistan’da üretiliyor. E serisinin bir üst sınıfı Meksika’da, 5M serisi de Amerika’da üretiliyor. Biçerdöver ve silaj makinası ise Almanya’nın Zweibrücken şehrinde üretiliyor.

John Deere’ın Türkiye pazarına bakışı nasıl?

John Deere ürünleri itibariyle yıllardır kendini üst segmentte konumlandırmış bir firma. Türkiye’de pazarın yaklaşık yüzde 20-30’u 55, 65, 75 beygir civarında. Dolayısıyla Türkiye pazarında üst segmentteki başarısını alt segmente de yansıtmak istiyor. Bundan sonrası için böyle bir strateji var. Bu yüzden John Deere, 5E serisindeki traktörleri Türkiye pazarına özel üretti. Bu serideki traktörlere 2014 yılında Türkiye pazarında istenen kabin opsiyonu eklendi. Ocak ayı itibariyle de 12 ileri 12 geri şanzıman gelecek. Ayrıca otomatik indirme-kaldırma özelliği de eklenecek. Şu anda indirme-kaldırma kol yardımı ile manuel olarak kullanılıyor. Bu özellikler Türk müşterisinin traktörlerde istediği özelliklerdi. Bu özelliklerin eklenmesi John Deere’in bu segmentte de pazara verdiği önemi gösteriyor. Yani biz sadece büyük traktör değil, aynı zamanda aynı kalitede küçük segmentte küçük işletmelere de hizmet sunabiliyoruz. John Deere’in bu konuda ciddi yatırımları var. Önümüzdeki yıllarda bu yatırımların meyvesini alacağız.

Fuar hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

Bursa fuarına her sene aksatmadan katılıyoruz. Özellikle bağ bahçe tarımı açısından Bursa fuarı bizim için vazgeçilmez. Bu sene yeni getirdiğimiz GL serisi alçak profilli traktörlerimiz de tam olarak Bursa’da çiftçilik yapan bağ bahçe tarımı müşterilerine yönelik ürünler. Tam GL serisi için bir fuar oldu. Bu fuarda GL serisi lansmanını yapma fırsatı bulduk.

Bağ bahçe tarımına yönelik ne kadar ürünümüz varsa; Milenio serisi, GF serisi, Alçak Profilli GL serisi hepsini burada sergiliyoruz. Güney Marmara Bölgesi’nde bağ bahçe tarımına yönelik ürünlerimiz yeterli değildi. GL serisiyle oradaki açığı da kapatmayı planlıyoruz.

Bunları da beğenebilirsin