30 bin çiftçiye finansal eğitim verilecek

 

Ocak ayından bu yana 31 ilde 176 köy ziyaret edilerek 13 binin üzerinde çiftçiye birebir eğitim verildi. 2017 sonuna kadar ise 35 ilde 30 bin çiftçiye erişilmesi hedefleniyor. Çiftçilere yönelik finansal eğitimlerin tanıtımı Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Özel Sektör Yöneticisi Hansın Doğan ve Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır’ın katıldığı toplantıyla Trabzon’da gerçekleştirildi.

Uzun vadeli finansal planlama bilinci yaratmayı hedefliyoruz

Paramı Yönetebiliyorum’la gençlere yönelik edindikleri 8 yıllık bilgi birikimi ve deneyimden faydalanarak, çiftçilere ve tarım sektörü çalışanlarına bütçe disiplini kazandırmayı hedeflediklerini belirten Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel: “Çiftçilerin ve tarım çalışanlarının bireylerden farklı olarak hasat dönemleri doğrultusunda sıklıkla bir yıla yayılan bir matematik problemi var. Aylık düzenli gelirlerinin olmaması, gelir-gider hesaplamasının uzun vadeli yapılması gereği, borçlanma ve riske karşı korunma gibi konular bunun temelini oluşturuyor. Biz de bu konuların çözümüne katkı sağlamak amacıyla Paramı Yönetebiliyorum projesine çiftçi segmentini dahil ettik. İçerik bu segmentin ihtiyaçlarına özel hazırlandı. Eğitimler ağırlıklı olarak tarım konusunda uzman eğitmenler tarafından veriliyor. Hedefimiz erişimimizi katlayarak büyütmek ve yıl sonuna kadar 30 bin çiftçiye ulaşmak” dedi.

İlk eğitimlerin Hatay’a bağlı 20 köyde gerçekleştirildiğini kaydeden Merve Tezel, eğitimlerin etkisini ölçümlemek için bu bölgede eğitim alan ve almayan çiftçiler ile bir araştırma yapıldığını söyledi. Infakto Research Workshop tarafından yönetilen çalışmanın eğitimlerin olumlu sonuçlarını ortaya koyduğunu belirten Tezel “Paramı Yönetebiliyorum eğitimi alan çiftçilerin %46’sı harcamalarını biliyor, takip ediyor. Eğitim almayan çiftçilerin ise %17’si harcamalarına hakim olduğunu belirtiyor. Bu bizim için önemli bir gösterge, çünkü çiftçilerin uzun dönemli bütçe yapmaları gerekiyor ve bunun en önemli şartı da harcamaları düzenli takip etmek. Tasarrufa baktığımızda ise, eğitim alan çiftçilerin %87’si önümüzdeki dönemde tasarruf etmeyi umduğunu söylüyor, bu oran eğitim almayanlarda %31 seviyesinde kalıyor. Yani eğitim alanlarda tasarruf yapma eğiliminin, almayanlara göre yaklaşık 2 kat fazla olduğunu görüyoruz” dedi.

Uzman eğitmenler tarafından veriliyor

Eğitim kapsamında bireysel bütçe, aile bütçesi ve işe ait bütçenin ayrı ayrı yönetimi, düzenli harcama kaydı tutma, tasarruf, yatırım, doğru borçlanma ve riske karşı korunma konuları işleniyor. Eğitimler ziraat fakültesi öğrencileri, il ve ilçe gıda, tarım ve hayvancılık müdürlükleri çalışanları, ziraat odaları çalışanları ve çiftçiler tarafından gönüllü olarak veriliyor.

Hedefimiz kırsal kalkınmaya katkı sağlamak

Toplantıda söz alan Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır “Çiftçilere verilen eğitimler ürünün kendilerinden satın alınmasından sonraki ve önceki finansal sürecin doğru yönetilmesine, ürünün ekiminden hasat zamanına kadar olan sürecin genel bir çerçevesinin çizilmesine ve para kazanma, biriktirme, yatırım ve bütçeleme sürecinin bir bütün olarak görülmesine oldukça katkı sağlamaktadır. Kredi kullanımındaki bilinçlenme ve sağlıklı kredibilite algısı çiftçiler için önem arz etmektedir. Bütünü okuyabilen tarımsal ve finansal okuryazar çiftçiler böylelikle daha bilinçli ve farkında bireyler olarak ekonomiye katılım gösterecek, bu durum kırsal kalkınmayı önemli ölçüde etkileyecektir” dedi.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Özel Sektör Yöneticisi Hansın Doğan ise “Dünyanın en büyük tarım üretimi yapan ülkeler arasında 7. sırada bulunan Türkiye’de tarımda istihdam oranı yüzde 23 seviyesinde bulunuyor. Çiftçi başına düşen tarımsal katma değere bakıldığında ise Türkiye 29. sıraya düşüyor. Özellikle küçük ölçekli üretim yapan çiftçilerin akıllı bütçe planlaması ve yönetimiyle üretkenlik ve gelir açısından önemli kazanımlar elde etmesi mümkün” şeklinde konuştu.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap