2016’nın İlk Tarım Fuarı İstanbul’da Gerçekleşti

Avrasya Tarım 2016 – 9. Uluslararası Tarım ve Tarımsal Mekanizasyon Fuarı, 21- 24 Ocak 2016 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. ve TARMAKBİR Türk Tarım Alet ve Makineleri İmalatçıları Derneği işbirliği ile hazırlanan Avrasya Tarım 2016 – 9. Uluslararası Tarım ve Tarımsal Mekanizasyon Fuarı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ve KOSGEB desteği ile bir kez daha sektörle buluştu. tarımsal mekanizasyon ve ilgili teknolojiler, traktör ve tarımsal mekanizasyon yan sanayi, su ve sulama teknolojileri, gübreler, tohum, organik tarım ekipman ve ilgili ürünler fuarda sergilendi.

TARMAKBİR Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Önal, TARMAKBİR Genel Sekreteri Selami İleri, TUYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal, TUYAP Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş ile birlikte fuarın açılışını gerçekleştirdiler.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, açılışta yaptığı konuşmada Türkiye’nin bugün yaklaşık 18 milyar dolarlık tarım ihracatı yaptığını söyledi. Türkiye’nin 10 yıl önce gayrisafi tarımsal hasılada dünyada 11’inci, Avrupa’da ise 4’üncü sırada olduğunu vurgulayan Daniş, “Ancak bugün gelinen noktaya baktığımızda Avrupa’da 1’inci, dünyada ise 7’inci büyük tarımsal ekonomiye sahip olduğumuzu görüyoruz. Yine 10 yıl öncesinde 23 milyar dolar olan tarımsal gayrisafi milli hasılamız da bugün 63 milyar dolara yükselmiş durumda. Bu başarıda siz üreticilerin, sanayicilerin ve ihracatçıların büyük payı var.” diye konuştu. Fuarda emeği geçen kişi ve kuruluşlara ayrı ayrı teşekkür eden Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Bakanlık olarak her zaman bu tür organizasyonlara destek verdiklerini, bundan sonra da vermeye devam edeceklerini söyledi. Açılıştan sonra İl Müdürümüz Hamit Aygül ile beraber fuarı gezen Daniş, üreticilerle bol bol sohbet ederek sektörün sorunlarını dinledi.

Avrasya Tarım 2016 Fuarı, aynı zamanda Agrievolution – 5. Dünya Tarım Makinaları Zirvesi’ne de ev sahipliği yaptı. Fuarla eşzamanlı gerçekleştirilen zirvede dünyanın dört bir yanından tarım sektörünün önde gelen temsilcileri bir araya geldi. 3 oturumda gerçekleştirilen zirvede dünyaca ünlü markaların temsilcileri sunumlarını gerçekleştirdiler ve sektörün analizini yaptılar.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap