Caselli olarak amacımız kalite ve teknoloji olarak yapılmayanı yapmak…

Her türlü fikri ve sinai patent aşamalarını tamamladığımız teknolojik yeni bir ürünümüz var. Bu fuarda bizi olduğu kadar çiftçilerimizi de çok heyecanlandıran ve Avrupa’da bir ilk olan, kapakları uzaktan kumanda ile açılıp kapanabilen üç yana devirmeli yeni römork modelimizi tanıttık.

Caselli Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Batuhan Girgin

Türkiye’nin en büyük tarım organizasyonlarından Agroexpo İzmir Tarım Fuarı hakkındaki genel görüşlerinizi alabilir miyiz?

Öncelikle, Türkiye’nin en büyük tarım fuarı organizasyonlarından biri olan İzmir Tarım Fuarı’nda, yine Türkiye’nin en değerli medya kuruluşarından biri olan Aramedya tarafından yayınlanan AgroWorld dergisi ve sizlerle beraber olmaktan mutluluk duyduğumuzu belirtmek isteriz. Bildiğiniz gibi Caselli olarak Türkiye’nin en kaliteli ve pazar payı en yüksek römorklarını üretmekteyiz. Bu anlamda bu organizasyon 3 büyüğü bir araya getirdi diyebiliriz.

İzmir Tarım Fuarı önceki yıllara nazaran hem katılımcı, hem de ziyaretçiler açısından çok iyi geçti diyebiliriz. Çünkü Türkiye’de fuarlar, Avrupadakilerin aksine her yıl yapılıyor ve çoğu firma her yıl yeni ürün çıkaramadığı için eski ürünleri ile katılım sağlamak durumunda kalıyor. Böyle olunca da ziyaretçi açısından her yıl aynı ürünleri görmek sıkıcı oluyor ve ilgi düşüyor. Caselli olarak her yıl yeni birkaç ürün çıkardığımız için bu durum bizi etkilemiyor ancak fuarların iki yılda bir yapılmasının hem ziyaretçileri, hem de katılımcıları çok daha olumlu yönde etkiliyeceğini düşünüyoruz. Zaten firmamızın fuarlara katılma amacı sıcak satış yapmaktan ziyade, firmamızın ve yeni geliştirdiğimiz ürünlerin daha geniş kitlelere tanıtımını ve ulaşmasını sağlamak olduğu için, hedeflerimize ulaştığımızı çok rahat söyleyebiliriz. 

Fuarda hangi ürünlerinizin tanıtımını gerçekleştirdiniz? Bu ürünlerin teknik özellikleri ve çiftçilere sağladığı avantajlardan bahseder misiniz?

Her türlü fikri ve sinai patent aşamalarını tamamladığımız teknolojik yeni bir ürünümüz var. Bu fuarda bizi olduğu kadar çiftçilerimizi de çok heyecanlandıran ve Avrupa’da bir ilk olan, kapakları uzaktan kumanda ile açılıp kapanabilen üç yana devirmeli yeni römork modelimizi tanıttık. Bu yenilik sayesinde çiftçilerimizi traktörden inme, kapakları teker teker açma ve kapatma derdinden kurtararak, tüm işi kumandanın üzerindeki bir tek tuş ile yönetebilme fırsatını sağlamış olduk. Bildiğiniz gibi eski modellerde, kapağın ağırlığından dolayı açıp kapama işleri en az iki kişi ile yapılırken, şimdi çiftçilerimiz istedikleri her noktadan ve hiç kimseye ihtiyaç duymadan bu işlemi yapabilmektedirler. Bu sayede zaman ve işgücü tasarrufu sağlarken ve diğer yandan oluşabilecek basit iş kazalarının da önüne geçmiş oluyoruz.

Fuarda sergilediğiniz yeni ürününüzle ilgili detayları paylaşabilir misiniz?

Patentli yeni ürünümüz hava ile çalışmakta. Bilindiği üzere; Avrupa Birliği ülkeleri trafik ve yol güvenliği açısından hidrolik frene göre daha kullanışlı, ucuz ve etkili olan havalı fren sistemine yıllar önce geçiş yaptılar. Bugün Avrupa için üretilen her 100 traktörden 90’ı havalı sistem ile çalıştığı için biz de bu sistemle uyumlu çalışacak, kullanım kolaylığı ve azami güvenlik sağlayacak havalı sistemi tercih ettik. Çünkü ürettiğimiz römorkların %65’ini AB ülkelerine ihraç ediyoruz ve yurt içi pazarda da havalı sistemle çalışan traktörlerin sayısı gün geçtikçe artmakta. Bu konuda sektörümüze öncülük etmek hem bizler, hem de ülkemiz için büyük bir gurur vesilesi oluyor.

2020 yılı içerisinde markanızın yurt içi ve dışındaki pazarlama / satış çalışmaları nasıl şekillenecek? Farklı fuar katılımlarınız olacak mı?

Bugün ana hedefimiz olan Avrupa Birliği ülkelerinde 11 adet aktif bayimiz bulunmakta. Bu sayıyı en kısa sürede AB ülkelerinin tamamında bayrağımızı dalgalandıracak şekilde genişletmek üzere büyük bir özveri ve gayretle gece gündüz demeden çalışıyoruz. Bu hedefimize ulaşabilmek için AB tarafından bir römork üreticisinde olmazsa olmaz olarak kabul edilen tüm tip onay süreçlerimizi tamamladık. Artık kalite ve AB mevzuatlarına uygunluk açısından kusursuz ve ileri teknoloji römork üretimi üzerinde çalışıyoruz. Bu anlamda Ar-Ge çalışmalarımızın ilk ürünü olan uzaktan kumandalı açılır kapanır kapak sistemini tanıtmıştık. Şimdi tüm gayretimizle dünyanın en büyük tarım fuarı olarak kabul edilen 2021 AgriTechnica Almanya fuarına hazırlanıyoruz. Orada tüm dünyaya yeni bir sürpriz yaparak, daha bugüne kadar yapılmamış ve tamamen ileri teknoloji uygulamaları barındıran yeni modelimizi görücüye çıkaracağız. Şundan eminim ki, bütün fuarın gözdesi ve en çok konuşulan ürünü Caselli olarak gururla ürettiğimiz bu römork olacaktır. Amacımız sayısal olarak çok üretim yapmak değil ancak kalite ve teknoloji olarak yapılmayanı yaparak ilkelere imza atmaktır.