Ziraat Bankasi’ndan Çiftçilere Zor Gün Desteği

Ziraat Bankası tarafından sel, dolu, don vb. doğal afetler ya da fiyat ve arz talep uyumsuzluğu nedenleriyle kredi geri ödemelerinde zorluk yaşayan üreticilere, kredi borçlarını uzun vadede ödeyebilme imkanı sağlanmaktadır.

Üreticilerimizin temel olarak iki büyük riski bulunmaktadır. Bu risklerin birincisi, kuraklık, dolu, don, sel gibi doğal afetler, diğeri ise piyasalarda yaşanan gelişmeler ya da rekolte gerçekleşmelerine bağlı olarak ortaya çıkan arz talep dengesi ve fiyat beklentilerindeki uyumsuzluklardır.

Doğal afetler nedeniyle zarar gören üreticilerimizin kredi borçları, yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararları ile belirli bir faiz sübvansiyonu da yapılarak azami bir yıl süreyle ertelenebilmektedir. Ertelemeden yararlanan üreticilerin, yeni kredi kullanmaları halinde bir sonraki yıl ödeyecekleri kredi miktarı da artmakta, gelir gider dengesi olumsuz etkilenebilmektedir. Bu durum ise üreticilerimizin faaliyetlerini devam ettirebilmek için ihtiyaç duymaları halinde yeni kredi kullanma imkanını sınırlamaktadır.

Ziraat Bankası tarafından üreticilerimize, tarımsal üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması  amacıyla, mevcut kredi borçlarını 5 yıla kadar vadelerle taksitlendirerek ödeme imkanı sunulmaktadır. Ziraat Bankası’nın  sunduğu bu imkandan, ürünleri doğal afetlerden zarar gören üreticilerin yanısıra, fiyat, arz talep uyumsuzluğu ve verim düşüklüğü gibi nedenlerle beklediği geliri elde edemeyen ve bu yüzden mevcut kredi borcunu ya da taksidini ödemekte zorlanan üreticilerimiz de yararlanabilmektedir.

Bu uygulamada, Ziraat Bankası tarafından piyasa koşullarına göre cazip ve avantajlı faiz oranları sunulmaktadır.

Mevcut kredi borcunun uzun vadeye yayılarak ödenmesi üreticilerimizin gelir gider dengesindeki olumsuzlukları ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca, mevcut borcunu yapılandıran üreticilerimize, faaliyetlerini devam ettirebilmek için ihtiyaç duymaları halinde ilave kredi de kullandırılabilmektedir.

Ziraat Bankası, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonar da üreticilerimizi desteklemeye ve çiftçilerimiz için de bir bankadan daha fazlası olmaya devam edecektir.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap