ZF Geleceğin Traktörü için İnovasyon Çalışmalarını Sürdürüyor

ZF Friedrichshafen AG, Innovation Tractor konseptiyle, binek araç ve ticari araç bölümlerinde kullanılan akıllı sistemleri Off-Highway uygulamalara adapte ederek verimlilik, konfor ve güvenliği arttırıyor. İnovasyon Traktörü’nün çevresini denetleyen kameralar sayesinde elde edilen optik veriler, aracı yarı otonom veya mobil cihazlarla sürücü kabini dışında manevra etmeyi sağlıyor ve böylece ek donanım aletlerinin bağlanmasını kolaylaştırıyor. İnsan algılama özelliğine sahip kameralar zirai işletmelerde iş akışlarını daha güvenli hale getiriyor.

Otonom sürücü asistan sistemlerini tüm araç sınıflarında sunan ZF, sensör sistemlerini, akıllı elektroniği ve mekatronik sistemleri bir ağ içinde birleştirerek araçların görmesini, düşünmesini ve harekete geçmesini sağlıyor. Sürücü kabini üzerinde ve motor kapağında yer alan altı adet kamera, konsept aracının “duyularını” oluşturuyor. Toplanan veriler bilgisayar kontrolünde değerlendiriliyor. Bilgisayar, kamera resimlerinden traktörün üç boyutlu çevresini oluşturuyor ve sonuç olarak her tarafı kapsayan bir resim sunuyor. Sürücü bu resme tablet bilgisayarda, örneğin kuş bakışı olarak, çeşitli açılardan bakabiliyor. Traktörün arkasında bulunan ve kumanda ünitelerine sahip diğer kameralar, ekipman değişimi sırasında otomatik devreye alma ve yaya algılama işlemlerinde kullanılıyor. Dar işletme sahalarında kaza tehlikesi bu sistemlerle büyük oranda azaltılıyor.

05_zf_innovation_tractor_hitchdetection_10825

Şasi ve güç aktarma organında mekatronik sistemler

ZF mühendisleri tarafından ağa entegre edilen elektrikli direksiyon sistemi, otomatik sürüş fonksiyonları için gereklidir. Güç aktarma grubunda ZF TERRAMATIC şanzıman, ZF TERRA+ jeneratör modülüyle birlikte entegre edilen sistem jenerasyonu 60kW elektrik gücü sağlıyor ve elektrikli sistemler için güç kaynağı olarak kullanılabiliyor. tarım ve iş makineleri için özel olarak geliştirilen bu uygulamada, tekerleğe entegre 3 fazlı asenkron motora sahip elektrik tahrik sistemi dolayısıyla, elektrik gücünün tamamı römorkların kullanımına sunuluyor.

İlave elektrik gücü

Traktördeki 4X4 çekiş ile römorkun tekerlekten tahrik sisteminin elektrikli desteği kombine edildiğinde en verimli çekiş sistemi gerçekleşiyor. Böylece bu ikili, römorklu sıradan araçların üstesinden gelemeyeceği parkurları aşabiliyor. Test traktörü yüzde 30’a varan tırmanışlarda dahi römorktan yapılan elektrik desteği sayesinde ilerleme sağlayabiliyor. ZF’nin bu konsepti sayesinde “Downsizing” (motor küçültülmesi) de mümkün oluyor.

Römork aksı, iki adet yüksek güçte ve sıvı soğutmalı 3 fazlı asenkron elektrik motora ardışık bağlı aktarma kademesiyle tahrik ediliyor. Motorlar fazla yer kaplamayacak şekilde tekerlek tasarımına entegre edilmiş bulunuyor. Sistem opsiyon olarak nominal gerilimi 400 Volt olan tekerlek freniyle donatılabiliyor. Talebe uygun tahrik konseptiyle kuvvet daha itinalı şekilde alana aktarılabiliyor.

07_zf_innovation_tractor_hitchdetection_10027

Otomatik seyir fonksiyonları iş akışlarını optimize ediyor

Traktör ve römorktan oluşan ikili, SafeRange fonksiyonu sayesinde görüş mesafesinde, uzaktan kumanda edilebiliyor. Önemli seyir ve direksiyon komutlarının tamamı tablet bilgisayar üzerinden verilebiliyor. Bilgisayar ekranında Inovasyon Traktörü, römork ile birlikte kuş bakışı şeklinde görülüyor. Araç ekran üzerinden sezgisel olarak hareket ettirilebiliyor. Traktör veya römork ekranda parmakla sağa veya sola çekildiğinde, “gerçek” araç o yönlere hareket ediyor. Zorlu olan geri gidişlerde, sürücünün sadece römorkun gideceği yönü belirlemesi yeterli oluyor. Bunun için gerekli direksiyon hareketleri sistem tarafından hesaplanıyor ve uygulanıyor. Tablette traktör veya römork görüntüsü üzerinde parmağı hareket ettirerek seyir hızı belirlenir. Parmak ne kadar dışta olursa, ikili o kadar hızlı gider. Azami hız, ileri yönde saatte 4 km, geri yönde ise saatte 2 km’dir. Parmak ekrandan kaldırıldığında araç otomatik olarak durur. Tablet bilgisayar ile İnovasyon Traktör arasındaki kablosuz bağlantı koptuğunda, araç kendiliğinden durur. SafeRange, traktörün römorksuz manevra edilmesi için de kullanılabilir.

Bu fonksiyon serbest manevra sırasında konforlu olsa dahi, ilave ekipman bağlanırken tablet bilgisayar üzerinden manevra zahmetli gerçekleşebilir. Bu nedenle ZF mühendisleri bu işlemleri Hitch Detection (otomatik bağlantı) fonksiyonuyla otomatikleştirmişler. Sistem, kamera sayesinde bağlanacak zirai ekipmanının tam pozisyonunu ve açısını traktöre göre algılar ve bağlantı işlemi için otomatik olarak yanaşır. Sistem bu amaçla römork veya bağlanacak ekipman üzerinde bulunan özel hedef tablalarıyla (targets) çalışır ve yönlendirilen tekerleklerin açıları buna göre düzeltilir. Bağlantı için optimal pozisyona ulaşılana kadar İnovasyon Traktör otomatik olarak hareket eder; bağlama işlemi ise manuel şekilde gerçekleşir.

İnovasyon Traktör, gerek ekipman bağlama işlemi gerekse tablet bilgisayar üzerinden manevra sırasında mümkün olduğunca güvenli hareket etmesi için Pedestrian Detection (yaya algılama) fonksiyonuna sahip. Araç ile treyler arasında bir insan olduğunda kameralar bunu algılar ve tespit edilen bilgi ve kişinin konumu tablet bilgisayar üzerinde gösterilir. Araç sürücüsü reaksiyon göstermezse, sistem aracı durdurur. Yarım kalan bağlama işlemi, araç ile treyler arasında kimse bulunmadığı takdirde yeniden başlatılabilir.

 

 

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap